Google Analytics’i WordPress’e kurmak ister misiniz? Hedef kitlenizin web sitenizle nasıl etkileşime girdiğini bilmek başarınız için çok önemlidir.

Kitlenizi tanımanın en iyi yolu trafik istatistiklerinizdir ve Google Analytics’in ÜCRETSİZ olarak sağladığı şey budur.

Bu makalede, Google Analytics’in neden önemli olduğunu ve Google Analytics’i WordPress web sitenize nasıl kolayca yükleyebileceğinizi paylaşacağız (adım adım).

WordPress'te Google Analytics Nasıl Kurulur?

Öncelikle, Google Analytics’in neden önemli olduğunu ve web sitenizi büyütmenize nasıl yardımcı olabileceğini açıklayacağız.

Ondan sonra, bir Google Analytics hesabına nasıl kaydolacağınızı ve WordPress sitenize kurmanın farklı yöntemlerini göstereceğiz.

Son olarak, trafik raporlarınızı Google Analytics’te nasıl görüntüleyeceğinizi açıklayacağız.

İşte bu makalede öğreneceksiniz ne hızlı bir bakış.

Hazır olalım.

Google Analytics, Blogcular için Neden Önemli?

Bir blogu başlattıktan sonra , # 1 hedefiniz daha fazla trafik ve aboneye ulaşmaktır. Google Analytics, size önemli istatistikleri gösteren veri odaklı kararlar almanıza yardımcı olur. Görebilirsin:

Web sitenizi kim ziyaret ediyor?

Analytics’in bu bölümü, hedef kitlenizin coğrafi konumunun ne olduğunu, hangi tarayıcının sitenizi ziyaret etmek için kullandığını ve ekran çözünürlüğü, JavaScript desteği, Flash desteği, dil ve diğer önemli bilgileri kullanır.

Bu veri son derece kullanışlıdır ve çeşitli şekillerde yardımcı olabilir. Özel bir tasarım alırken, sitenizin kitlenizle uyumlu olmasını sağlamak için kullanıcı verilerini kullanabilirsiniz.

Kullanıcılarınızın çoğunda Flash desteği yoksa, o zaman flash öğesini sitenize eklemekten kaçınmalısınız. Kullanıcılarınızın çoğu 1280 ekran çözünürlüğündeyse, tasarımınızın bu çözünürlükle uyumlu veya daha küçük olduğundan emin olun.

İnsanlar web sitenizdeyken ne yapar?

Kullanıcıların web sitenizde nereye gittiğini, web sitenizde ne kadar kalacağını ve hemen çıkma oranının ne olduğunu (kullanıcıların ilk ziyarette sitenizden çıktıklarının yüzdesini) izleyebilirsiniz.

Bu bilgileri kullanarak , hemen çıkma oranını azaltabilir ve sayfa görünümlerinizi artırabilirsiniz.

Ayrıca en popüler makalelerinizi, bu kadar iyi çalışmayan makaleleri ve kullanıcılarınızın ne tür içerik aradıklarını da bulabilirsiniz.

İnsanlar web sitenizi ne zaman ziyaret eder?

Siteniz için günün en sıcak saatlerine bakarak, yayınınızı yayınladığınız zamanı seçebilirsiniz. Bu saat dilimi sizinkiyle uyumlu değilse, gönderinizi o saatte olacak şekilde zamanlayabilirsiniz .

İnsanlar web sitenizi nasıl bulur?

Analizin bu bölümü, kullanıcıların nereden geldiğini gösterir (örneğin: Arama Motorları, Doğrudan Bağlantılar, Başka bir siteden gelen referanslar).

Ayrıca, ziyaretçilerinizin yüzde kaçının bu kaynaklardan geldiğini gösterir. Google analytics, bu kategorilerin her birinin dağılımını verir. Arama motoru kategorisindeyse, hangi arama motorunun size en çok trafik, Google, Yahoo, Bing vb. Verdiğini gösterir.

Yönlendirme kaynaklarının dağılımı, hangi sitelerle en çok çalışmanız gerektiğini gösterir. En çok tavsiye edilen kaynağınız Facebook ise, Facebook kitlenizi özel hissettirmek için özel Facebook içeriğine sahip olmanız gerekir.

En çok tavsiye edilen kaynağınız harici bir web sitesiyse, o zaman bu web sitesiyle (misafir sonrası takası veya başka bir şey) bir ortaklık kurmayı düşünebilirsiniz.

İnsanlar içeriğinizle nasıl etkileşime giriyor?

Google analytics, kullanıcılarınızın sitenizin içeriğiyle nasıl etkileşimde bulunduğunu gösterir. Kullanıcının yüzde kaçı sitenizde hangi bağlantıyı tıklattığını ve çok daha fazlasını gösterir.

Sen edebilirsiniz A / B ayırma testleri hedeflerinize ulaşmak için en iyi olanı anlamak için Google Analytics içerik deneyleri oluşturarak.

Kullanıcı etkileşimini görerek, içeriğinizi kullanıcılarınızın çevresinde çalıştırabilirsiniz. Yukarıdaki soruların cevaplarını görerek, siteniz için işe yarayan stratejilere odaklanabilir ve işe yaramayan stratejileri önleyebilirsiniz.

Basitçe koyun, tahminde bulunun ve önemli istatistiklere odaklanın, böylece veri odaklı kararlar verebilirsiniz.

Google Analytics’e Nasıl Kaydolunur?

Google Analytics ücretsiz olarak kullanılabilir ve ihtiyacınız olan tek şey kaydolmak için bir Google veya Gmail hesabıdır. Kayıt işlemi oldukça basittir, Google Analytics hesabınızı oluşturmak için aşağıdaki talimatları adım adım izleyin.

1. Adım: Öncelikle Google Analytics kaydolmasını ziyaret etmeniz gerekir .

Google hesabınızla giriş yapmanız istenecek. Zaten bir Google veya Gmail hesabınız varsa, oturum açmak için bunu kullanabilirsiniz. Aksi takdirde, devam edip kendiniz için bir Google hesabı oluşturabilirsiniz.

Google hesabınız ile giriş yapın

Adım 2: Gmail hesabınızla oturum açtıktan sonra, aşağıdakine benzer bir ekran istenir. Bu, Google analitik için Gmail hesabınızla kaydolacağınız yerdir.

Google Analytics’e kaydolun

Adım 3: Bir sonraki ekranda, bir web sitesi veya mobil uygulama arasında seçim yapmanız istenecektir. Web sitesini seçtiğinizden emin olun.

Bundan sonra, hesap adını (Bu web sitesi için Google Analytics profil adı olacak), Web sitesi adı, web sitesinin URL’si, ülke ve saat dilimini girmeniz gerekir.

Web sitenizi doldurun

Bu bilgileri girdikten sonra, İzleme Kimliği Al düğmesine tıklayın. Kabul etmeniz gereken Google Analytics şartlar ve servisi size sunulacaktır, bu yüzden ‘Kabul Ediyorum’ düğmesini tıklayın.

Adım 4: Şimdi Google Analytics izleme kodunuz size sunulacak. Bu izleme kodunu kopyalayabilirsiniz çünkü aşağıda kullandığınız yönteme bağlı olarak WordPress sitenize girmeniz gerekecektir.

Google Analytics izleme kodunuz

WordPress sitenize kodu yükledikten sonra, tekrar ziyaret etmeniz gerekebileceği için analitik tarayıcı sekmesini açık bırakmanızı öneririz.

Artık bir Google Analytics hesabı kurduğunuza göre, Google Analytics’in WordPress’e nasıl yükleneceğine bir göz atalım.

WordPress’te Google Analytics Nasıl Kurulur?

Google Analytics’i WordPress’te kurmanın birkaç farklı yolu vardır. İlk seçeneğin en kolay, sonuncunun en zor olduğu üç yöntem göstereceğiz.

İhtiyaçlarınıza en uygun olanı seçebilirsiniz.

1. MonsterInsights tarafından WordPress için Google Analytics

MonsterInsights , WordPress için en popüler Google Analytics eklentisidir. Bloomberg, PlayStation, Zillow ve daha pek çok şeyi içeren 1 milyondan fazla web sitesi bunu kullanıyor.

Google Analytics’i WordPress’e eklemenin en kolay ve en iyi yoludur (tüm kullanıcılar hem yeni başlayanlar hem de uzmanlar için).

MonsterInsights, ücretli bir premium eklenti ve ücretsiz bir sürüm olarak kullanılabilir . Bu eğiticide, MonsterInsights ücretsiz sürümünü kullanacağız.

E-ticaret izleme, Reklam izleme, Yazar izleme, vb. Gibi daha gelişmiş özellikler istiyorsanız MonsterInsights Pro sürümünü kullanabilirsiniz. Bunları ayarlama işlemi aynıdır.

Başlayalım.

Yapmanız gereken ilk şey MonsterInsights eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek

Aktivasyon üzerine, eklenti WordPress yönetici menünüze ‘Insights’ etiketli yeni bir menü maddesi ekleyecektir. Üzerine tıklamak MonsterInsights kurulum sihirbazını getirecektir.

MonsterInsights kurulum sihirbazı

Öncelikle, web siteniz için bir kategori seçmeniz istenecektir (bir işletme web sitesi, blog veya çevrimiçi mağaza). Birini seçin ve ‘Kaydet ve Devam Et’ düğmesine tıklayın.

Ardından, ‘Connect MonsterInsights’ düğmesine tıklamanız gerekir.

MonsterInsights'ı bağlayın

Bu, oturum açmanız veya bir Google hesabı seçmeniz istendiğinde sizi Google hesabına götürecek bir pop-up açacaktır.

Devam etmek için oturum açın veya bir Google hesabı seçin

Ardından, MonsterInsights’ın Google Analytics hesabınıza erişmesine izin vermeniz istenecek.

MonsterInsights’ın Google Analytics hesabınıza erişmesine izin ver

Devam etmek için ‘İzin Ver’ düğmesine tıklayın.

Son adım, izlemek istediğiniz profili seçmektir. Burada web sitenizi seçmeniz ve ardından devam etmek için ‘Kimlik doğrulamayı tamamla’ düğmesini tıklamanız gerekir.

Kurulumu rekabet etmek için web sitesi profilini seçin

MonsterInsights şimdi web sitenize Google Analytics’i yükleyecek. Bundan sonra, web siteniz için önerilen ayarları seçmeniz istenecektir.

Google Analytics için önerilen ayarlar

Varsayılan ayarlar çoğu web sitesi için işe yarar. Bir bağlı kuruluş bağlantı eklentisi kullanıyorsanız, bağlı kuruluş bağlantılarını gizlemek için kullandığınız yolu eklemeniz gerekir. Bu, bağlı kuruluş bağlantılarınızı Google Analytics’te izlemenize olanak sağlar.

Ayarlarınızı kaydetmek için Kaydet ve Devam Et düğmesine tıklayın.

Ardından, MonsterInsights, PRO’ya yükseltirseniz erişebileceğiniz ücretli eklentileri gösterecektir. Bu adımı atlamak için sadece ‘Kaydet ve Devam Et’ düğmesine tıklayabilirsiniz.

Pro'ya yükselt

Bundan sonra, en iyi WordPress iletişim formu eklentisi olan WPForms eklentisini kurmanız istenecek . Yükleyebilir veya sadece ‘Bu Adımı Atla’ üzerine tıklayın.

Önerilen eklenti

Bunları başarıyla yüklediğiniz ve Google Analytics’i WordPress sitenize kurarsınız. Unutmayın, istatistiklerinizi göstermeden önce bir süre Google Analytics’in alacağını unutmayın.

Google Analytics, MonsterInsights kullanılarak başarıyla yüklendi

MonsterInsights ile ilgili en iyi bölüm, Google Analytics raporlarınızı WordPress panonuzda görüntüleyebilmenizdir. Basitçe Insights’ı ziyaret edin & raqo; Raporlar sayfası analitik verilerin hızla gözden kontrol etmek.

Google Analytics raporlarınız WordPress panosunda

Not: MonsterInsights daha önce Yoast tarafından WordPress için Google Analytics olarak biliniyordu. WPBeginer’ın kurucusu Syed Balkhi, 2016’da eklentiyi aldı ve MonsterInsights’a yeniden markalaştırdı. Artık premium WordPress eklentileri ailesinin bir parçası .

2. Üstbilgi ve Altbilgiler Eklentisini yerleştirin

Bu yöntem MonsterInsights kadar iyi değil çünkü gelişmiş izleme yapılandırması yapamayacaksınız ve Google Analytics verilerini WordPress panonuzda göremeyeceksiniz.

Öncelikle, Üstbilgi ve Altbilgi Ekleme eklentisini yüklemeniz ve etkinleştirmeniz gerekir . .

Etkinleştirmeden sonra, Ayarlar »Üstbilgi ve Altbilgi Ekle sayfasını ziyaret etmeniz gerekir . Burada, 4. adımda kopyaladığınız Google Analytics kodunu başlıklar bölümüne yapıştırmanız gerekir.

Başlık ve Altbilgi Ekleme eklentisini kullanarak Google Analytics izleme kodunu ekleme

Ayarlarınızı kaydetmek için değişiklikleri kaydet düğmesine tıklamayı unutmayın.

Hepsi bu, sitenize Google Analytics’i başarıyla yüklediniz.

3. Google Analytics’i WordPress Tema’ya yükleyin.

Bu yöntem, kodu bilen ileri düzey kullanıcılar içindir. Biraz güvenilmez çünkü temayı değiştirir veya güncellerseniz kodunuz kaybolur. Bu yöntemi kullanmanızı neredeyse hiç önermiyoruz.

Header.php dosyasına kod ekleyin

WordPress temanızdaki header.php dosyasını düzenleyin ve kopyaladığınız kodu etiketin hemen ardından 4. adımda yapıştırın.

Değişikliklerinizi kaydetmeyi ve dosyayı sunucunuza geri yüklemeyi unutmayın.

İşlevler Dosyasıyla Ekleme

Ayrıca, WordPress fonksiyonları dosyasına Google Analytics izleme kodunu da ekleyebilirsiniz . Ardından otomatik olarak izleme kodunu WordPress sitenizdeki her sayfaya ekler.

Bu kodu temanızın functions.php dosyasına eklemeniz gerekecek .

// Google Analytics kodunuzu 4. Adımdan buraya yapıştırın

Google Analytics Web Sitesinde Raporları Görüntüleme

Google Analytics, istatistiklerinizden toplanan verilerin bir hazinesini gösterme yeteneğine sahiptir. Bu verileri Google Analytics panonuzu ziyaret ederek görüntüleyebilirsiniz.

Google Analytics raporlaması

Dahili Google Analytics raporlarını sol sütunda göreceksiniz. Her bölüm farklı sekmelere bölünmüştür ve bir sekmeye tıklamak daha fazla seçenek göstermesi için genişletecektir.

Gerçek Zamanlı Bu rapor size trafiğinizin gerçek zamanlı görünümünü gösterecektir. Kitle sekmesi, kullanıcılarınızı anlamanıza yardımcı olacak raporlar gösterir. Satın alma raporları, kullanıcılarınızın nereden geldiğini keşfedin. Davranış raporları, kullanıcılarınızın sitenize ulaştıktan sonra ne yaptığını özetler. Dönüşüm raporları, hedeflerinize karşı ne kadar iyi çalıştığınızı gösterir.

Google Analytics’ten En İyi şekilde Yararlanma

Google Analytics, tonlarca muhteşem özelliğe sahip inanılmaz derecede güçlü bir araçtır. Bazıları oldukça açık ve kullanımı kolaydır, bazıları ise ek kurulum gerektirir.

İşte Google Analytics raporlarından en iyi şekilde yararlanmanıza yardımcı olacak kaynaklardan bazıları.

Google Analytics ile WordPress’teki kullanıcının katılımını izleyin Google Analytics’teki WooCommerce müşterilerini izleyin WordPress’teki giden bağlantıları izleyin

Google Analytics, Google Arama Konsolu ile (daha önce Google Web Yöneticisi Araçları) en iyi şekilde çalışır. Web sitenizin arama sonuçlarında nasıl çalıştığını görmenizi sağlar. 

Umarız bu makale, Google Analytics’i WordPress’e nasıl yükleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan Wix'den WordPress'e Geçme İşlemi başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.