WordPress ile web sitesi kurduğunuz zaman birçok özellikle beraber geliyor. Bu özelliklerden biri de blog yazılarının altında yer alan önceki yazı ve sonraki yazı bağlantılarıdır. Bana göre bu bağlantılar seo açısından oldukça faydalıdır. Çünkü site içi linkleme yapıyor ve ziyaretçileri daha fazla içeriğe yönlendiriyor.

Ama günümüzde WordPress blog sitesinin çok ötesine geçmiştir. Artık WordPress’le çok farklı projeler yapılabilmekte. Bu nedenle kimileri de sitelerinde yer alan önceki yazı ve sonraki yazı bağlantılarını kaldırmak istiyor. Bu yazımda bağlantıları nasıl kaldırabileceğinizi göstereceğim.

Önceki Yazı ve Sonraki Yazı Bağlantılarını Kaldırma

WordPress’te önceki yazı ve sonraki yazı bağlantılarını gizlemek oldukça basittir. Sitenize ekleyeceğiniz basit bir kodla bunu halledeceğiz. Ama bu kod temadan temaya farklılık gösterdiği için öncelikle nasıl bulacağımızı görelim.

Blogunuzda bulunan herhangi bir yazıyı açın. İlgili bağlantıların yer aldığı kısma gelin ve boş bir yeri sağ tıklayıp ‘Ögeyi İncele’ ye tıklayın. Bu isim farklı tarayıcılarda farklı isimlerle anılıyor olabilir. Ben Firefox için yazıyorum.

Karşınıza aşağıdaki gibi bir panel çıkıyor. Panelin en solunda fare imleci resmi var. Bu imleci tıklayıp temanın herhangi bir yerinde bulunan kod etiketine ulaşabiliyoruz. İmlece tıklayıp ‘önceki yazı’yı seçiyorum. Önceki ve sonraki yazının tamamını seçemiyor. Fareyle tamamını seçemediğimiz için kodlardan tamamını bulmalıyız.

post navigation kodları bulma

İlk tıkladığımızda kod panelinde kodların bir kısmının tarandığını görüyoruz. Fareyi bu taralı kodların üstündeki kodlarda gezdirelim. Kodlarda gezindikçe ekranda yeni yerlerin tarandığını görürsünüz. Fareyi birkaç satır üstteki kodların üstüne getirince ekranda ilgili kısmın tamamının tarandığını görüyorum. Burada bize lazım olan ekranda taranan kısmın üzerinde yazan kod etiketi. Benim ekranımda gördüğünüz gibi ‘section.related.section.bordered’ yazıyor. İşte bize lazım olan etiketi bulduk.

Şimdi gelelim son adıma. WordPress panelinden Görünüm > Özelleştir kısmını açalım. Ekranın solundaki menülerden ‘Ek CSS’ yi bulup tıklayalım. CSS kodları yazabileceğiniz bir ekran açılacak. Buraya az önce bulduğumuz kod etiketiyle beraber bir satır daha kod ekleyeceğiz. Bulduğunuz kod etiketinin başına nokta koyup yazdıktan sonra aşağıdaki kodu da ekleyin.

{
display: none;
}

Yani ekleyeceğiniz kod tam olarak şöyle olacak.

.section.related.section.bordered
{ 
display: none; 
}

Bir de görsel olarak göstereyim.

Bu işlemlerin sonunda WordPress yazılarının altında bulunan önceki yazı ve sonraki yazı bağlantıları kalkmış olmalı. Eğer olmadıysa kodları yazarken bir hata yapış olabilirsiniz. Tekrar kontrol edin. Takıldığınız bir yer olursa yorum kısmından sorabilirsiniz. Ayrıca blog yazılarını yoruma kapatmak isteyenler de ilgili içeriğimize bakabilir.

Bir önceki yazımız olan WordPress Yazıları Zamanlama başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.