WordPress’te yeni bir yazı oluşturmaya mı çalışıyorsunuz? Ekranınızda gördüğünüz tüm WordPress gönderim özellikleri hakkında bilgi edinmek ister misiniz?

Bazıları yeni bir WordPress gönderisi eklemenin oldukça açıklayıcı olduğunu düşünse de, birçok yeni başlayanlar arayüzü biraz bunaltıcı buluyor.

Bahsetmiyorum bile, bazen daha anlayışlı kullanıcılar bile post edit ekranında gizli mücevher bulduklarında şaşırıyorlar.

Bu başlangıç ​​kılavuzunda, size yeni posta ekleme ekranındaki tüm özellikler ve daha iyi içerik oluşturmak için bunları nasıl kullanabileceğiniz konusunda yardımcı olacağız.

Aradığınızı kolayca bulmanıza yardımcı olmak için bu kılavuzu üç bölüme ayırdık:

  • Varsayılan düzenleyiciyi kullanarak WordPress’te yeni bir yazı oluşturma(Önerilen)
  • Klasik düzenleyiciyi kullanarak WordPress’te yeni bir yazı oluşturma
  • Daha iyi blog gönderileri oluşturmak için bonus ipuçları

Hazır, haydi başlayalım.

Varsayılan Düzenleyiciyi Kullanarak WordPress’te Yeni Bir Yazı Oluşturma

Aralık 2018’de, WordPress Gutenberg olarak da bilinen yeni bir blok temelli editör tanıttı . Temiz ve basittir, ancak görünüşün sizi aldatmasına izin vermeyin.

Temiz arayüzünün arkasında, özenle gizlenmiş tonlarca güçlü özellik vardır. Hepsini açıklayacağız ve gerçek potansiyelini ortaya çıkarmanıza yardımcı olacağız.

Başlık ve İçerik Blokları Ekleme

WordPress blok editörü temiz bir yazı arayüzü ile birlikte gelir. En üstünde, gönderinizin başlığını gireceksiniz.

İçerik eklemek için bir blok eklemeniz gerekir. Ekranda bir blok seçmek ve eklemek için tıklayabileceğiniz birden fazla blok ekleme düğmesi vardır.

Düğmeye tıklamak için bir fare kullanmak istemiyorsanız, bir blok aramak ve eklemek için / yazarak bir klavye kısayolu kullanabilirsiniz.

Tüm içerik öğeleri bir bloğa sarılır. WordPress, paragraf, sütunlar, resimler, galeri, yerleştirmeler, kısa kodlar, widget’lar ve daha fazlası dahil olmak üzere tüm genel içerik öğeleri için bloklarla birlikte gelir.

Bazı WordPress eklentileri, iletişim formları, SEO vb. Gibi diğer özellikleri eklemek için kendi bloklarını da ekleyebilir (bu makalenin ilerleyen bölümlerinde daha fazlası).

Resim, Video ve Diğer Medya Ekleme

Sadece görüntü bloğunu ekleyerek görüntü ekleyebilir ve sonra eklemek istediğiniz görüntüyü yükleyebilir veya seçebilirsiniz.

Yan yana metin ve resim yazmak istiyorsanız, ‘Medya ve Metin’ bloğunu kullanabilirsiniz. Bu blok, WordPress’te görüntünün etrafına metin sarmanıza yardımcı olur.

WordPress editörü ayrıca görüntüleri ızgara düzeninde satır ve sütunlarda görüntülemek için kullanabileceğiniz bir Galeri bloğuyla birlikte gelir.

Galeri bloğunu eklemeniz yeterlidir, ardından WordPress medya kütüphanenizdeki görüntüleri yükleyin veya seçin.

Galeri bloğu güçlü olsa da, albümler, resim sıralama vb. Gibi diğer gelişmiş galeri özelliklerine ihtiyaç duyabilirsiniz.

İçeriğinize bir video eklemek ister misiniz? Sorun değil.

Varsayılan WordPress editörü, tüm popüler sağlayıcılar için embed blokları ile birlikte gelir.

Ayrıca video URL’sini bir paragraf bloğuna kopyalayıp yapıştırabilirsiniz; WordPress bunu otomatik olarak bir video embed bloğuna dönüştürür.

Videoları doğrudan web sitenize yüklemek için video bloğunu kullanırken, web sitenizi yavaşlatacağı ve WordPress barındırma sunucunuzu çökertebileceği için buna karşı öneriyoruz .

Bunun yerine, videolarınızı YouTube veya Vimeo gibi bir hizmete yüklemenizi ve ardından WordPress yayınlarınıza yerleştirmenizi öneririz.

Kategori ve Etiket Ekleme

WordPress, gönderilerinizi kategorilere ve etiketlere göre sıralamanıza olanak tanır . Bu taksonomiler, içeriğinizi bölümler ve konular halinde düzenlemenize yardımcı olur.

Ayrıca SEO konusunda yardımcı olurlar ve kullanıcılarınızın aradıkları içeriği bulmalarını kolaylaştırır.

Meta kutu kategorileri ve etiketleri sağ sütunda, Belge ayarlarının altında bulunur.

Öne Çıkan Resim Ekleme

Öne çıkan bir resim (küçük resim olarak da bilinir), içeriği temsil eden ana makale görüntüsüdür. Web sitenizde tek yazılar, blog arşiv sayfaları ve haberlerin ana sayfalarında, dergilerde ve blog web sitelerinde belirgin bir şekilde gösterilirler.

Neredeyse tüm WordPress temaları öne çıkan görüntü işlevselliğini destekler. Yazınıza Belge ayarları altındaki sağ sütunda özellikli bir resim ekleme seçeneğini bulacaksınız.

‘Seçili resmi ayarla’ düğmesine tıklamanız ve ardından seçili resim olarak kullanmak istediğiniz resmi seçin veya yükleyin.

Öne çıkan görüntüleri, yeni bir özellik olan kapak resimlerle karıştırmamanız önemlidir.

Uzman Ekleme (Makale Özeti)

Alıntılar bir blog yazısı veya makalenin özetidir. Çoğu WordPress teması, yayınınızın ilk birkaç satırından otomatik olarak alıntıyı oluşturabilir.

Ancak, bu otomatik alıntı her zaman anlamlı veya akılda kalıcı olmayabilir. Bu durumda, el ile bir alıntı eklemek isteyebilirsiniz.

Bunu, sağdaki belge ayarları sütununda bulunan alıntı kutusuna ekleyerek yapabilirsiniz.

Gönderi URL Slug veya Permalink’i Değiştirme

WordPress, varsayılan olarak blog gönderileriniz için SEO dostu URL’ler kullanır. Yazınızın başlığını otomatik olarak kalıcı bağlantı olarak kullanır .

Ancak, bazı kullanıcılar daha SEO ve kullanıcı dostu olarak değiştirmek isteyebilir. Bunu yapmanın iki yolu var.

Gönderi başlığına tıklayabilirsiniz ve başlık alanının üstündeki kalıcı bağlantıyı değiştirme seçeneğini göreceksiniz. Alternatif olarak, belge ayarları sütununun altındaki Permalink sekmesinden değiştirebilirsiniz.

Değişen Yazar

Çok yazarlı bir WordPress sitesi çalıştırıyorsanız, bir yazının yazarını değiştirebilir ve web sitenizdeki farklı bir yazara atayabilirsiniz.

Yazarı değiştirme seçeneğini, sağ sütundaki ‘Durum ve Görünürlük’ sekmesinde bulabilirsiniz.

Yorumları Aç / Kapat

WordPress, kullanıcıların gönderinize yorum yapmalarına izin veren yerleşik bir yorumlama sistemi ile birlikte gelir. Tek tek gönderiler için yorumları Belge sekmesinin altındaki Tartışma sekmesinden kapatabilirsiniz.

Ayrıca, geri tepme ve geri izlemeye izin verme seçeneğini göreceksiniz. Bunlar, siz ve diğer blogların bir makaleye bağlandıklarında birbirlerine bildirmelerini sağlar.

Bununla birlikte, çoğunlukla spam için kullanılır, bu yüzden pingback’leri ve trackback’leri tamamen devre dışı bırakmanızı öneririz .

WordPress Eklentileri Tarafından Eklenen Seçenekler

En popüler WordPress eklentileri , yazı düzenleme ekranına kendi seçeneklerini de ekler. Bazıları bloklar, bazıları ise meta kutuları olacak.

Örneğin, WPForms , en iyi WordPress iletişim formu eklentilerinden bir tanesidir , yazılarınıza ve sayfalarınıza iletişim formları eklemek için bir blok ekler.

Bir başka harika örnek de Yoast SEO . SEO ayarları editörünün altına bir üst kutu ve üstteki araç çubuğunda bir tane daha eklerler.

Yayınlama Seçenekleri

Varsayılan WordPress düzenleme ekranı iki sütuna ayrılmıştır. Soldaki sütun içerik yazdığınız yerdir ve sağdaki sütun yayınlama seçenekleri de dahil olmak üzere tüm gönderi ayarlarına sahiptir.

Sağ sütundaki yayınlama seçeneklerine bir göz atalım.

1. Taslağı kaydet bağlantısı, bir WordPress gönderisine yaptığınız değişiklikleri hızlı bir şekilde kaydetmenize olanak sağlar. Editör, yazdıkça değişikliklerinizi de otomatik olarak kaydeder.

2. Önizleme düğmesi, yayınınızın veya sayfanızın canlı bir önizlemesini yeni bir tarayıcı sekmesinde açar.

3. Gönderinizi düzenlemeyi bitirdikten sonra, gönderinizin yayınlanmasını sağlamak için Yayınla düğmesini tıklayabilirsiniz.

4. WordPress, gönderinizin görünürlüğünü kontrol etmek için birkaç seçenek sunar. Varsayılan seçenek ‘Genel’dir, ancak üzerine tıklamak size bir yazıyı özel veya şifre korumalı yapma seçeneklerini gösterir.

5. WordPress ayrıca bir yayının ne zaman yayınlanacağını kontrol etmenizi sağlar. Varsayılan seçenek hemen yayınlamaktır, ancak yayınlarınızı daha sonra yayınlanacak şekilde programlayabilir veya geçmiş bir tarih bile seçebilirsiniz.

6. ‘Ön sayfaya yap’ seçeneğinin yanındaki kutuyu işaretlemek yazıyı yapışkan ya da özellikli yapacaktır. Bu, belirli gönderinin diğer gönderilerin üstünde görünmesini sağlar.

7. İncelenmeyi bekleyen seçeneği, gönderinizin yanına ‘İncelenmeyi Bekliyor’ olarak özel bir durum ekleyecektir. Bu özellik, özellikle katkıda bulunanların yalnızca gönderileri kaydedebileceği ve yayınlayamayacağı çok yazarlı bloglarda yararlıdır.

8. Bir yazıyı silmek istiyorsanız, ‘Çöp kutusuna taşı’ düğmesini tıklayabilirsiniz. WordPress gönderiyi çöp kutusuna gönderir. Silinen yayınlar en fazla 30 gün boyunca çöp klasöründe kalır. Ondan sonra kalıcı olarak silinecekler.

Ekran Seçeneklerini Düzenle

WordPress, panelleri düzenleme ekranından gösterip gizlemenizi sağlar. Bunu, ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta menüye tıklayarak ve ardından ‘Seçenekler’ düğmesine tıklayarak yapabilirsiniz.

Bu, panelleri kontrol edebileceğiniz veya işaretini kaldırabileceğiniz bir pencere açar.

Diğer Mesaj Düzenleme Ekranı Seçenekleri

Mesaj düzenleme ekranında birçok seçenek var. Çoğu, düzenleme sonrası ekranın görünümü ve editörün kendisiyle ilgilidir.

Onları keşfedelim.

Ekranın sağ üst köşesindeki üç nokta menü simgesine tıkladığınızda, blok araç çubuğunu en üste taşıma, spotlight modu, tam ekran modu, görsel düzenleyici veya kod düzenleyici arasında geçiş yapma, yeniden kullanılabilir blokları yönetme ve Klavye kısayolları.

Yanında, dişli simgesi olan bir düğme göreceksiniz. Üzerine tıklamak doğru dokümanı gösterir / gizler ve ayarlar sütununu engeller.

Ekranın sol üst köşesinde, birkaç düğme daha var. İlk önce sağdan, mesajınızdaki bir bloğa hızlıca atlamanızı sağlayan blok gezinme düğmesini göreceksiniz.

Ardından, bilgi simgesini göreceksiniz. Üzerine tıklamak, kelime, paragraf, başlık ve blok sayısı gibi istatistikleri gösterir.

Bundan sonra, gönderilerinizde kaydetmeden veya yayınlamadan önce yaptığınız değişiklikleri geri almanıza izin veren Geri Al ve Yinele düğmelerine sahipsiniz.

Son olarak, yazı düzenleyicisine blok eklemenizi sağlayan blok ekle düğmesine sahipsiniz.

Varsayılan WordPress editörü oldukça güçlüdür.

Blog yayınları yazarken kendi başınıza keşfetmenizi ve bireysel blok ayarlarına dikkat etmenizi öneririz. Her bloğun farklı ayarları vardır ve orada birçok güzel hile keşfedeceksiniz.

Klasik Düzenleyiciyi Kullanarak WordPress’te Yeni Bir Yazı Oluşturma

Hala eski klasik WordPress editörünü kullanıyorsanız , bu bölüm tam size göre.

Klasik editör 2021’in sonuna kadar desteklenecek ve tüm kullanıcılara yeni WordPress editörüne geçme planı hazırlamalarını şiddetle tavsiye ediyoruz.

Başlık ve İçerik Kutuları

Klasik düzenleyicide, Başlık ve içerik kutuları Yeni Posta Ekle ekranındaki en dikkat çeken alanlardır (aşağıdaki ekran görüntüsüne bakın).

Görsel veya metin düzenleyiciyi kullanmanıza bağlı olarak, fotoğraflarınız biraz farklı görünebilir .

Bir yazı yazarken görsel ve metin düzenleyici arasında geçiş yapabilirsiniz, ancak yazınızın biçimlendirmesini bozabileceğinden geçiş yapmanızı önermeyiz.

Görsel Düzenleyici, biçimlendirme düğmeleri ve içerik alanı için hoş bir görsel düzen içeren yeni başlayanlar için uygun bir metin editörüdür. Öte yandan, metin düzenleyici, HTML’yi görebileceğiniz veya kendi dilinizi yazabileceğiniz düz bir metin düzenleyicidir.

Üstteki ilk metin alanı posta başlığını eklediğiniz yerdir. Eğer kullanıyorsanız SEO Dostu URL yapısı , daha sonra WordPress otomatik senin başlığına göre yazılan URL oluşturur. URL’yi düzenle düğmesine tıklayarak düzenleyebilirsiniz.

İçerik alanı yayınınızı yazacağınız yerdir. Biçimlendirme seçeneklerini araç çubuğundan kullanabilir veya yazma işleminizi hızlandıracak birçok klavye kısayolundan birini kullanabilirsiniz .

İçerik düzenleyicinin altbilgisi alanında, WordPress size gönderiminiz için kelime sayısını gösterir.

Siz yazdıkça, WordPress yazınızın taslağını otomatik olarak kaydeder. Bu otomatik kaydetme , WordPress veritabanınızda geçici olarak saklanır.

Taslağınızı kaydettiğinizde veya daha fazla içerik yazdığınızda, WordPress otomatik kaydetme geçici taslaklarınızı temizler ve yenisiyle değiştirir. Bu işlem, internet bağlantısı veya donanım arızası nedeniyle içeriğinizi kaybetmemenizi sağlar.

Gönderi düzenleyicisi, mevcut taslak ve otomatik kaydetme durumunuzu kelime sayısının yanındaki altbilgide gösterir.

Resim ve Medya Ekleyin

Başlık ve içerik alanları arasında, büyük bir Medya Ekle düğmesi var. WordPress yayınınıza bir resim veya başka bir medya yüklemek istediğinizde tıklamanız gerekir. Bu, medya yükleyiciyi bir açılır pencerede başlatacak.

Görüntüleri veya başka bir ortamı WordPress sitenize yüklemek için sadece dosyaları seç düğmesine tıklayın. Yüklenen dosyalardan resim galerileri ve sesli çalma listeleri de oluşturabilirsiniz .

WordPress bazı temel resim düzenleme araçlarıyla birlikte gelir.

Yayınlama Seçenekleri

WordPress sonrası düzenleme ekranı iki sütuna ayrılmıştır. Solunuzdaki sütun, yazı başlığını ve içerik düzenleyicisini içerir. Sağ tarafta, gönderim ayarlarını yapılandırmak için farklı meta kutular var.

Bu sütundaki üst meta kutusu Yayınla olarak etiketlenir. Bu, yayınlarınız için tüm yayıncılık seçeneklerinin yönetildiği yerdir.

1. Taslağı Kaydet düğmesi, üzerinde çalıştığınız gönderinin veya sayfanın taslağını saklar. WordPress ayrıca yazılarınızı yazdıkça otomatik olarak kaydeder.

2. Önizleme düğmesi, gönderinizin canlı bir önizlemesini gösterir. Yayınınızın yayınlanmasından sonra nasıl görüneceğini görmek için kullanabilirsiniz.

3. Durum, gönderiniz için bir durum belirlemenizi sağlar . WordPress, taslaklar ve yayınlanan yayınlar için yayın durumunu otomatik olarak işler. Özel durumlar eklemek için bir eklenti kullanmıyorsanız, bu seçenek için endişelenmenize gerek yoktur.

4. Genişletmek için görünürlüğün yanındaki Düzenle bağlantısını tıklayın. Görünürlük altındaki ilk seçenek, gönderinizi ön sayfada yapışkan yapmanıza olanak sağlar. WordPress’teki yapışkan yazılar , diğer tüm yayınların üstünde görüntülenen öne çıkan içerik gibidir.

5. Bir sonraki seçenek WordPress’te bir yazıyı parola korumanıza izin verir .

6. Görünürlük altındaki üçüncü seçenek özel olarak etiketlenmiştir. Bu, WordPress sitenizde özel olarak bir yayın yayınlamanıza izin verir . Özel yayınlar, sitenizde düzenleme ayrıcalıklarına sahip kullanıcılar tarafından görülebilir.

7. Yayınla’nın yanındaki düzenle bağlantısını tıklayın; WordPress saat ve tarih seçeneklerini görüntüler. Bu seçeneği, mesajları planlamak veya WordPress’te  tarihli yazı oluşturmak için kullanabilirsiniz .

8. Çöp kutusuna taşı, bir WordPress gönderisini silmenizi sağlar. Silinen yayınlar çöp altında yaşar ve 30 güne kadar ihtiyaç duyarsanız geri yükleyebilirsiniz.

9. Son olarak, yayınla düğmesi WordPress’inizi herkese açık hale getirir. Bir gönderi planladıysanız, o zaman planlanan tarih ve saatte sitenizde görüneceğini unutmayın.

Kategori ve Etiket Ekleme

Gönderilerinizi kategorilere ve etiketlere göre sıralayabilirsiniz. Meta kutuları kategorileri ve etiketleri genellikle yayınlayan meta kutusunu aşağıdaki sağ sütunda görünür.

Kategoriler ve etiketler, içeriğinizi anlamlı ve göz atılabilir bir biçimde düzenlemenize yardımcı olur.

Yalnızca kullanıcıların içeriğinizi kolayca bulmalarına yardımcı olmakla kalmaz, sitenizin SEO’sunu da artırır. Kategoriler ve etiketler arasındaki farklar ve içeriğinizi sıralamak için bunları nasıl kullanacağınız konusunda rehberimize bakın .

Öne Çıkan Resim (Küçük Resimler Gönder)

Çoğu WordPress teması, öne çıkan görüntüleri destekler veya makaleler için küçük resimler gönderir. Genellikle, düzenleme sonrası ekranınızda sağ sütundaki son kutudur.

Set özellikli resim bağlantısına tıklamanız yeterlidir, medya yükleyiciyi açılır penceresine getirecektir. Önceki yüklemelerinizden bir resim seçebilir veya bilgisayarınızdan yeni bir resim yükleyebilirsiniz. Daha ayrıntılı talimatlar için, WordPress’te özel resim ekleme veya küçük resimlerin nasıl gönderileceğine ilişkin kılavuzumuza bakın .

Ekran Seçenekleri

Düzenleme sonrası ekrandaki seçeneklerden bazıları, daha temiz ve daha basit bir düzenleme deneyimi sunmak için varsayılan olarak gizlenir. Bu seçenekler yeni başlayanlar tarafından yaygın olarak kullanılmaz. Ancak, daha sonra onlara ihtiyacınız olabilir.

Sayfanın sağ üst köşesindeki Ekran Seçenekleri düğmesini tıklamanız yeterlidir. Bu, seçenek adlarının yanında onay kutularını içeren bir menü gösterir.

Gördüğünüz gibi bazı seçenekler zaten kontrol edilecek. Diğerleri için, bir seçenek adının yanındaki onay kutusunu tıklatarak bunları görüntüleyebilirsiniz; bu, yazı düzenleme sayfanızda görünecektir.

Bu seçeneklerden bazılarına ve ne yaptıklarına bir göz atalım.

Pasajlar

Bu kutunun işaretlenmesi, içerik düzenleyicinizin altına bir meta kutusu ekler. Gönderinize kısa bir özet veya alıntı eklemek için bu kutuyu kullanabilirsiniz.

İdeal olarak, sitenizin ön sayfasında ve arşivlerinde yayınlarınızın özetini veya alıntılarını göstermelisiniz. Tam içerik yalnızca gönderinin tek sayfasında gösterilmelidir. Bu konu hakkında daha fazla bilgiyi WordPress arşiv sayfalarınızdaki yazı özeti – özet (alıntı) bölümünden alabilirsiniz .

Geri izleme gönder

Geri İzleme Gönder seçeneği, diğer blog sahiplerine, içerikleriyle ilişkilendirdiğiniz haberleri bildirmenizi sağlar.

Diğer blog sahibi WordPress kullanıyorsa, onlara geri izleme göndermenize gerek yoktur. Gönderiyi yayınladığınızda WordPress siteniz otomatik olarak ping gönderir.

Geri izleme özelliği, spam göndericiler tarafından o kadar kötüye kullanılır ki birçok site sahibi bunları devre dışı bırakabilir.

Özel Alanlar

Bu seçenek, gönderi düzenleyicinizin altındaki özel alanlar için bir kullanıcı arayüzü görüntüler. Gönderilerinize özel bilgileri elle girmek için kullanabilirsiniz.

Tartışma

Yorumlar, izleyicilerinizi çekmek için harika bir yol olsa da, bazen belirli bir yayında veya sayfada yorum yapmak istemeyebilirsiniz.

Tartışma seçeneği, gönderinize ilişkin yorumları ve pingback’leri açmak / kapatmak için gönderi düzenleyicinin altındaki bir meta kutusu görüntüler.

Sayfaların statik sayfalar gibi olması gerektiğinden, çoğu kullanıcı kendileriyle ilgili yorumları kapatmak ister. Bunu her sayfayı düzenleyerek yapabilirsiniz .

WordPress siteniz biraz itibar kazanınca yorum spam’i artırmaya başlarsınız. Yorumları kapatmak yerine, WordPress’teki yorum spam’iyle mücadele etmek için bu ipuçlarını ve araçlarını denemek isteyebilirsiniz .

Slug

Bir sümüklü böcek, URL’lerde kullanılabilecek daha temiz bir başlıktır.

http://example.com/2015/07/this-is-post-slug

WordPress otomatik olarak bir gönderi alanı oluşturur ve yazı başlığının hemen altındaki yazı URL’si olarak görüntüler. Gönderi başlığının altındaki düzenle bağlantısını tıklayarak URL bağlantısını düzenleyebilirsiniz.

Slug seçeneğini Ekran Seçeneklerinden de etkinleştirebilir ve post sümüklü keplerinizi orada düzenleyebilirsiniz.

Yazar

Bir yazı oluşturduğunuzda WordPress sizi otomatik olarak yazar olarak atayacaktır. Ancak, bazen WordPress sitenizde başka bir kullanıcıyı yazar olarak göstermek isteyebilirsiniz. Yazar onay kutusunu etkinleştirmek, yazı düzenleme ekranından bunu yapmanızı sağlar

WordPress Eklentileri Tarafından Eklenen Seçenekler

Şimdiye kadar yalnızca varsayılan WordPress mesaj düzenleme ayarlarını açıkladık. Birçok WordPress eklentisi, düzenleme sonrası ekranda kendi ayarlar panellerini de ekleyecektir.

Örneğin, Yoast WordPress SEO eklentisi kendi ayarlar panelini ekler.

Daha İyi Blog Yazıları Oluşturmak İçin Bonus İpuçları

WordPress’in en popüler blog platformu olmasının nedeni, yeni içerik oluşturmanıza yardımcı olacak kutudan çıkarılmış harika bir araç setiyle gelmesidir.

Ancak, blog içeriğinizi geliştirmek için kullanabileceğiniz başka birçok araç ve ipucu vardır.

Blog açmaya başlayan herkese sunduğumuz ilk ipucu tutarlılık. Blog yayınlarını düzenli olarak yayınladığınızdan emin olun. Bir editör takvimi planlayabilir ve daha sonra buna bağlı kalabilirsiniz.

Haftada 1-2 gönderiyle başlamanızı ve hızınızı yavaş yavaş artırmanızı öneririz.

Genellikle yeni kullanıcılar blogları için gönderi fikirleri bulmakta zorlanırlar. İşte başlamak için kullanabileceğiniz çok sayıda blog fikirleri listesi .

Ayrıca yayınlarınızı nasıl tanıtacağınızı ve olayları nasıl takip edeceğinizi de öğrenmeniz gerekecektir.

Umarız bu makale WordPress’te bir profesyonel gibi nasıl yeni bir yazı ekleyeceğinizi öğrenmenize yardımcı olmuştur.

Bir önceki yazımız olan WordPress Üyelik Sitesi Oluşturmak başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.