WordPress’in yorum alanı sayesinde ziyaretçileriniz sizinle kolayca etkileşime geçebiliyor. Yorumlar çoğu zaman hazırladığınız içeriğe katkı sağlar. Bu nedenle yorum alanını özelleştirmek isteyebilirsiniz. Ücretli WordPress temalarında çoğunlukla bu alan stilize edilmiştir fakat ücretsiz temalarda pek göremeyiz. Ama bugün paylaşacağım eklentiler sayesinde şık bir yorum alanı oluşturabilirsiniz.

1. WordPress.com tarafından Jetpack

Jetpack eklentisi WordPress sitelerine güvenlik, performans ve site yönetimi için birçok işlev katan eklentiler paketidir. Jetpack’in faydalı özelliklerinden biri de yorum kısmıdır. Eklentiyi kurduğunuz zaman yorum kısmını stilize eder ve sosyağ ağlarla giriş yapma imkânı tanır. Ziyaretçiler hem konuk olarak hem de Twitter, Facebook ve Google hesaplarıyla yorum yapabilirler. Ayrıca Jetpack’in bir diğer özelliği olan puanlama ve beğenme gibi özellikleri de yorum kısmında kullanabilirsiniz.

jetpack yorum alanı

2. Disqus Comment System

Disqus Yorum Sistemi, WordPress siteleri için en popüler yorumlama sistemlerinden biridir. Disqus Yorum Sistemi ile varsayılan WordPress yorum şablonunu değiştirebilirsiniz. Eski yorumları kaybetmezsiniz, otomatik olarak alır. Etkileşimli yorum bölümü, etkileşimi artırmanıza, ziyaretçilerinizle ilişkilerinizi büyütmenize ve okuyucuları tutmanıza yardımcı olur. Tek tıklamayla kurulumları, WordPress ile sorunsuz bir şekilde bütünleşir; bu, kod hakkında bir şey bilmek zorunda olmadığınız anlamına gelir.

disqus yorum sistemi

Disqus ile e-posta ve tarayıcı bildirimleri ile kullanıcıları web sitenize geri getirebilir, kullanıcılar yorumlar için oy kullanabilir, ayrıca fotoğraf, video, bahseden vb. Yorumlarına eğlenceli öğeler ekleyebilir.

Kullanıcılar ayrıca esnek sosyal giriş seçenekleri elde eder ve tartışmaları en eski, en yeni ve en iyi yorumlara göre sıralayabilirsiniz. Çok sayıda yorum alan bir web siteniz varsa kesinlikle tavsiye ettiğim bir sistemdir.

3. CommentLuv

CommentLuv, sitenize trafik çekmek ve etkileşimi artırmak için yorum bölümünüz için çeşitli özelliklerle birlikte gelen bir başka WordPress yorum eklentisidir.

commentluv

CommentLuv ile kullanıcılar, Twitter linklerini yorumlarına ekleyebilir, anahtar kelimeler ekleyebilir ve bir üst yorumcu widget’ı ekleyebilirsiniz. Eklenti ayrıca spam yorumlarıyla da mücadele eder ve okuyucular dofollow bağlantıları ve daha fazlası gibi gelişmiş CommentLuv özelliklerini açmak için sitenize kaydolma olanağına sahiptir. CommentLuv eklentisinin en dikkat çeken yanı ise blogunuza yorum yapan diğer site sahiplerinin son blog yazılarını yorum kısmında göstermesi. Böylece diğer blog yazarlarını sitenize yorum yapmaya teşvik edebilirsiniz. Fakat sitenizin kısa sürede backlink kasmak isteyen kişilerin saçma sapan yorumlarına maruz kalacağını da aklınızda tutun.

4. WpDevArt Facebook comments

WpDevArt Facebook Comments, Facebook’u WordPress’teki yorum bölümünüzle entegre etmek için bir başka harika eklenti. WpDevArt Facebook Comments eklentisi, Facebook yorumlarını web sitenize ziyaretçilere göstermenizi sağlayan bir araçtır. Ziyaretçiler Facebook hesaplarına giriş yaparak içeriklerinize yorum yapabilirler.

WpDevArt Facebook comments

Bu kullanıcı dostu eklenti ücretsiz olarak kullanılabilir. Renk düzenini seçme yeteneği, arka plan rengini ayarlama ve 39 harika animasyon efekti gibi özelliklere erişmek için pro sürüme yükseltme yapabilirsiniz.

5. Comments – wpDiscuz

WordPress için wpDiscuz eklentisi, yorum bölümünüzü okuyucularınız için daha eğlenceli hale getirmek için özelliklerle dolu başka bir eklentidir.

Comments – wpDiscuz

WpDiscuz ile yayınlara ve diğer içerik türlerine etkileşimli bir yorum kutusu ekleyebilirsiniz. Ayrıca size yeni yorumların canlı güncellemelerini sağlayan bildirim düğmelerine de erişebilirsiniz. Diğer özellikler arasında sosyal ağ giriş eklentileriyle tam bütünleşme, “Daha Fazla Yorum Yükle” düğmesi ve daha fazlası bulunur. Ziyaretçileriniz yorumlara görsel ekleyebilir.

Bu güçlü WordPress yorum eklentisi, güçlendirilmiş çekirdeği nedeniyle en hızlı yorumlama deneyimini getirdiğini iddia ediyor. Ben de bir süredir bu eklentiyi bir başka sitemde kullanıyorum. Ziyaretçileri yorum yapmaya teşvik eden çok şık bir eklenti. Tavsiye ederim.

6. Voice Comments & Reviews – Heyoya

heyoya sesli yorum eklentisi

En bomba özelliğe sahip eklentiyi en sona bıraktım. Heyoya eklentisi ile ziyaretçileriniz yazılarınıza sesli yorum yapabiliyor! Üstelik sınırsız ve üretsiz seçeneği var. Kolayca kurabileceğiniz bu eklenti ile hemen ziyaretçilerinize sesli yorum yapma imkanı tanıyabilirsiniz. Blog içeriklerinizin sesli yorum konsptine uygun olduğunu düşünüyorsanız denemenizi tavsiye ederim. Ziyaretçi etkileşimini büyük oranda arttıracağını düşünüyorum.

Sesli yorumun demosuna kendi web sitesinden ulaşabilirsiniz: https://www.heyoya.com/demo/

WordPress için yukarıdaki eklentiler dışında daha yüzlerce eklenti bulabilirsiniz. Ben bu yazımda ücretsiz ve en iyi olan eklentileri paylaşmaya çalıştım. Sizin tavsiye ettiğiniz başka yorum eklentileri varsa yorum kısmından yazabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan WordPress Spam Yorumları Akismet ile Engelleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.