Bildiğiniz gibi WordPress sitelerinin yorum kısmında varsayılan olarak ad, e posta ve web sitesi kısmı yer alıyor. Web sitesi kısmı her ne kadar yeni bloglar keşfetmek için güzel bir özellik olsa da bir çok kişi bunu suiistimal edebiliyor. Sitelerine backlink kasmak için alakasız yorumlar yaparak içeriklerinizi kirletebiliyorlar.

Bu durum sizin de başınıza geldiyse yorum alanından web site kısmını kaldırabilirsiniz. İnternette bunun için birçok yöntem ve eklenti paylaşılmış. Ben bugün bunun en kolay yolunu göstereceğim.

Ayrıca önceki yazımda WordPress yorum alanını özelleştirebileceğiniz eklentiler paylaşmıştım. Yorum alanı için farklı şablonlar ve özellikler arıyorsanız mutlaka göz atın.

Öncelikle yorum kısmındaki web sitesi alanının kod etiketini bulmamız lazım. Bu etiket her temada farklılık gösterebilir. Bunun için kodlama bilmenize gerek yok. Nasıl bulunduğunu göstereceğim. Blogunuzdaki herhangi bir yazıyı açın. Yorum alanına için ve sayfanın herhangi bir yerini sağ tıklayarak ‘Ögeyi incele’ ye tıklayın. Ben Firefox’ta yapıyorum, başka tarayıcılarda ufak tefek farklılıklar olabilir. Karşınıza aşağıdaki gibi bir bölüm gelecektir. Bu bölümde ekran görüntüsünde işaretlediğim imleci seçelim.

Daha sonra fareyi web site alanının üzerine getirelim. Aşağıda gördüğünüz gibi bir kod etiketi çıkacaktır. Bize lazım olan bu.

Kod etiketimizi bulduğumuza göre artık WordPress paneline dönebiliriz. Görünüm > Özelleştir kısmını açalım. Özelleştir sayfasının sol panelinde ‘Ek CSS’ tıklayalım. Buraya bulduğumuz kod etiketini başına nokta koyarak yazalım. Örneğin benim yazmam gereken şu şekilde:

.input.form-website

Daha sonra alt satıra gelip aşağıdaki kodu yapıştırın.

{ 
display: none; 
}

Yani tam olarak aşağıdaki gibi olmalı:

.input.form-website
{
display: none;
}

Birde ekran görüntüsünü görelim.

Bu işlemden sonra ‘Yayımla’ butonuna tıklıyoruz ve yorum kısmından web site kısmı kalkmış oluyor.

Bir önceki yazımız olan WordPress'te Önceki ve Sonraki Yazı Bağlantıları Nasıl Kaldırılır? başlıklı makalemizde CSS hakkında bilgiler verilmektedir.