WordPress’in yayınlarınızı gelecekte yayınlanacak şekilde zamanlayabildiğini biliyor muydunuz? Bu son derece kullanışlı özellik biraz gizlidir, bu nedenle çoğu yeni başlayanlar bunu fark etmiyor bile.

Gönderilerinizi planlayarak, makalelerinizi belirli bir zamanda yayınlamak için endişelenmenize gerek kalmaz. Yazmayı bitirebilir ve seçtiğiniz gün ve saatte yayınlanacak şekilde programlayabilirsiniz.

Bu makalede WordPress içeriklerini eklentisiz olarak, nasıl ileri tarihli zamanlayabileceğinizi ve bazı ipuçlarını göstereceğiz.

Blogumuzda Yazı Zamanlamayı Neden Kullanırız?

Başarılı bir blog oluşturmak için en iyi strateji, yayın takviminizi planlamak ve düzenli olarak makaleler yayınlamaktır.

Program gönderileri özelliğinin kullanışlı olduğu yer burasıdır. Makalelerinizi kendi temponuzda yazabilir ve editoryal takviminizde ilerleyebilirsiniz. Yazmayı tamamladığınızda, gönderinin belirli bir tarih ve saatte yayınlanmasını zamanlayabilirsiniz.

Yayınlarınızı planlamanın başka bir nedeni de yoğun trafik saatlerinden yararlanmaktır. Her web sitesinin kullanıcılarının en yüksek seviyesine ulaştığı bir günde belli bir zaman vardır. O sırada yayınlayarak, sayfa görünümlerinizi artırmak için mevcut trafikten yararlanabilirsiniz.

Ziyaretçilerinizden farklı bir zaman diliminde yaşıyorsanız sorun olabilir. En yoğun zamanınızı, bulunduğunuz yerde sabah 3 olarak geçirdiğinizi hayal edin. İçerik zamanlama, bunun için çok kullanışlı olabilir.

Zamanlama gönderileri tatile giderken de kullanışlıdır. İçeriklerinizi yazmaktan ve yayınlamaktan endişe duymadan blog gönderilerinizi programlayabilir ve tatillerinizin keyfini çıkarabilirsiniz.

Artık faydaları anladığınıza göre, blog yayınlarınızı WordPress’te nasıl zamanlayacağınıza bir göz atalım.

WordPress’te Yazı Zamanlama Nasıl Yapılır?

WordPress’te yazı zamanlama oldukça basittir. Editörün sağ tarafında ‘Belge’ bölümü var. Bu bölümü açalım. ‘Durum ve görünürlük’ altında ‘Yayımla’ seçeneğini görürsünüz. Yayımlanın karşısında bulunan ‘Hemen’ yazısına tıklayalım. Aşağıdaki görüntüde gördüğünüz gibi tarih ve saat seçebileceğiniz bir bölüm açılır. Buradan yazıyı yayımlamak istediğiniz tarihi ve saati seçebilirsiniz (saat seçerken server saatini göz önünde bulundurun).

wordpress ileri tarih seçme

Yayın tarihini seçtikten sonra ‘Yayınlama’ butonunun ‘Planlama’ butonuna dönüştüğünü görürsünüz. Butona tıkladıktan sonra yapmanız gereken başka birşey yok. Yazınız planladığınız tarih ve saatte otomatik olarak yayınlanır.

wordpress ileri tarihli yayın

Klasik Editörde Yazılar Nasıl Zamanlanır?

Gutenberg adlı yeni editör bana göre oldukça kullanışlı. Ama bazıları alışkanlıklardan hemen vazgeçemiyor ve klasik editörü kullanmaya devam ediyor. Klasik editör kullanmaya devam edenler için içerikleri zamanlamayı gösterelim.

Editörün sağ tarafında ‘Yayımla’ kısmında ‘Hemen yayımla’ seçeneğini görürsünüz. Bunun yanındaki ‘Düzenle’ bağlantısına tıklayalım. Altında tarih ve saat seçebileceğiniz bir alan açılıyor. Buradan yazınızı istediğiniz bir tarihe planlayabilirsiniz.

klasik editörde yazı zamanlama

WordPress Zamanlanmış Gönderilerinde Sorun Giderme

Web siteniz büyüdükçe, düzenli olarak WordPress yayınlarını yönetiyor ve zamanlıyor olacaksınız. Aşağıda, WordPress’te zamanlanmış yayınlarınızı verimli bir şekilde yönetmenize yardımcı olacak bazı pratik ipuçları verilmiştir.

Kendi saat dilimimi WordPress’te nasıl kullanırım?

Zamanlanmış yayınları yayınlamak için tercih ettiğiniz zaman dilimini kullanması için WordPress zaman dilimi ayarlarını değiştirmeniz gerekir. Bunu için Ayarlar > Genel kısmına girin. Bu kısımdan tercih ettiğiniz zaman dilimi, tarih biçimi ve diğer birçok zaman ayarını yapabilirsiniz.

WordPress zaman dilimi ayarlama

Zamanlanmış Yazılarımı Nasıl Görürüm?

WordPress’te zamanlanmış yazılarınıza ulaşmak için Yazılar > Tüm Yazılar kısmına girin. Yazıların bulunduğu tablonun üstünde ‘Zamanlanmış’ bağlantısına tıklayın. Zamanladığınız bütün yazılar listelenecektir.

Zamanlanmış Yazımı Kaldırabilir miyim?

Zamanlanmış bir yazınızı kaldırmak veya hemen yayımlamak isterseniz öncelikle onu taslağa çevirin. Daha sonra isterseniz başka bir tarih seçebilir veya hemen yayımlayabilirsiniz.

WordPress sayfalarını da zamanlayabilir miyim?

Evet, normal bir blog yazısı planladığınız gibi bir WordPress sayfası planlayabilirsiniz.

 

Bir önceki yazımız olan WordPress İçerikleri Yorumlara Kapatma başlıklı makalemizde WooCommerce hakkında bilgiler verilmektedir.