İçeriklerimize linklerle dolu anlamsız yorumların yazılmasına spam diyoruz. Spam yorumlar blog yazarlarının en büyük dertlerinden biri olmuştur. Her birimiz spamla başa çıkmak için çeşitli yöntemler denemiştir. Kimileri o kadar bıkmışki çareyi blogu yorumlara kapatmakta bulmuş. Oysa bunların hiçbirine gerek yok. WordPress kullanıcıları ücretsiz bir eklentiyle spam yorumları, mailleri ve üyelikleri engelleyebiliyorlar.

Akismet Anti-Spam

akismet anti-spam

Akismet WordPress ekibi tarafından geliştirilen oldukça güçlü ve basit bir eklentidir. Eklenti blogunuza yapılacak her türlü spam yorumu, üyeliği vs engelleyebiliyor. Üstelik bütün bunları yaparken herhangi bir ücret talep etmiyor. 5 milyondan fazla indirilen bu eklentiyi ben de birçok WordPress sitesinde kullandım ve hiçbir sorun yaşamadım. Kullanmanızı şiddetle tavsiye ederim. Her blogda olması gereken eklentilerin başında geliyor.

Akismet Anti-Spam Eklentisi Nasıl Kurulur?

Lafı daha fazla uzatmadan eklentinin kurulumuna geçelim. WordPress panelinden Eklentiler > Yeni Ekle kısmını açalım. Öne çıkan eklentilerin en başında görmüş olmalısınız. Görünmüyorsa bile arama kısmına “Akismet” yazıp eklentiyi bulabilirsiniz. Öncelikle “Hemen yükle”ye tıklıyoruz. Birkaç saniye sonra etkinleştir yazısını görüyoruz ve tıklayıp eklentiyi etkinleştiriyoruz.

akismet eklentisi

Eklentimiz aktif hale geldi ama kullanmamız için api anahtarına ihtiyacımız var. Ayarlar > Akismet Anti-Spam bölümüne geçelim. Burada API anahtarını alın yazdığını göreceksiniz. Tıklayınca bizi eklentinin sayfasına yönlendirecek. Ekranda çıkan “Activate Akismet” bağlantısına tıklıyoruz.

Şimdi açılan sayfada ise wordpress.com hesabı oluşturmamızı istiyor. Zaten hesabınız varsa hemen giriş yapabilirsiniz, yoksa bir hesap oluşturuyoruz. Hesap işlemlerini hallettikten sonra fiyatlandırma seçenekleri ekrana geliyor. Biz “personal” olan ücretsiz üyeliği seçiyoruz. Bu son adımda ise bizden bağış yapmamızı istiyor. Yapmak zorunda değilsiniz. Kaydırma çubuğunu en başa getirebilirsiniz. Sağ tarafada blog adresimizi yazıyoruz. Alt kısımda ise ismimizi soruyor. Buraları doldurduktan sonra devam ediyoruz ve api anahtarımızı alıyoruz.

Anahtarı kopyalayın ve tekrar WordPress panelinde Ayarlar > Akismet Anti-Spam kısmına gelin. Anahtarı boşluğa yapıştırıp “Connect with API key” bağlantısına tıklayın. Aşağıdaki ekran karşınıza geldiyse eklentiyi başarıyla kurdunuz demektir. Artık spam yorumlar siz görmeden istenmeyen klasörüne taşınacak ve canınızı sıkmayacaktır.

Aklınıza takılan herhangi bir soru olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

Bir önceki yazımız olan En İyi WordPress Yedekleme Eklentileri başlıklı makalemizde BackupBuddy, BoldGrid Backup ve JetPack hakkında bilgiler verilmektedir.