Varsayılan olarak WordPress sitelerinde yazılar yorumlara açık olarak gelirken sayfalar kapalı olarak geliyor. Yorumlar ziyaretçi etkileşimi açısından faydalı olsa da bazı sitelerde kapatmak isteyebiliriz. Ben de bu yazımda WordPress yazıları ve sayfaları tek tek veya toplu olarak nasıl yoruma kapanır göstereceğim.

Eğer spam yorumlardan sıkıldığınız için blogunuzu yorumlara kapatmak istiyorsanız aslında buna gerek yok. Çünkü önceki yazımda spam yorumları engellemenin basit ve etkli bir yolunu göstermiştim.

Bütün Yazıları Yoruma Kapatma

Blogunuzdaki bütün içerikleri yoruma kapatmak istiyorsanız bu adımı uygulayacağız. WordPress panelinden Ayarlar > Tartışma bölümünü açın. Bu sayfada yorumlarla ilgili birçok ayara ulaşabiliyoruz. Üçüncü sırada da gördüğünüz gibi “Yeni yazılar üzerine yorum yapılmasına izin ver” seçeneği işaretli. Eğer bu seçeneği kaldırırsanız bütün yazılarınız yoruma kapanacaktır. Fakat istediğiniz yazıları tek tek yoruma açabilirsiniz. Yazının devamında.

WordPress bütün yazıları yoruma kapatma

Bir Yazıyı Yoruma Kapatmak

WordPress’te yazıları ve sayfaları tek tek yoruma kapatmak ve açmak da oldukça basittir. Bu adımı uygulamak için ilgili yazıyının düzenleme ekranına girin. Sayfanın en üstünde “Ekran tercihleri” ni göreceksiniz. Tıklayıp açıyoruz. Burada “Tartışma” seçeneği var. Bu seçeneği işaretliyoruz.

yazıları tek tek yoruma kapatma

Daha sonra yazı editörünün en alt kısmına geliyoruz. Burada yeni bir kısım açılmış olmalı. Eğer “Yorumlara izin ver” seçeneğinin işaretini kaldırısanız ilgili yazının yorumları kapanmış olacaktır. Takıldığınız bir nokta olursa yorum kısmından sorabilirsiniz.

wordpress tartışma

WooCommerce Ürünleri Yorumlara Kapatma

Eğer WooCommerce kullanıyor ve ürünlerinize yorum yapılmasını istemiyorsanız bunun da kolay bir yolu var. WordPress panelinden WooCommerce > Ayarlar kısmına girin. Üstteki menüden ‘Ürünler’ bölümünü açın. Bu sayfada ‘İncelemeler’ başlığı altında yorum ayarlarına ulaşıyoruz. Varsayılan olarak ‘Ürün incelemelerini etkinleştir’ seçeneği aktiftir. Eğer bu seçeneği kaldırırsanız ürünleriniz yorumlara kapanacaktır. Yada ‘İncelemelerde yıldız derecelendirmesini etkinleştir’ seçeneğini kaldırarak ürünleri yorum yapılabilir ama puanlanamaz duruma getirebilirsiniz. Fakat puanlamanın açık olmasını tavsiye ederim. Çünkü Google arama sonuçlarında yıldızlı çıkmak SEO açısından avantajdır.

woocommerce yorumları kapatma

Bir önceki yazımız olan WordPress sosyal medya butonları ekleme başlıklı makalemizde WordPress kayan sosyal medya hakkında bilgiler verilmektedir.