WordPress sitenize yumuşak bir arka plan rengi değiştirme efekti eklemek ister misiniz? Belirli bir alanın arka plan renginin veya tüm web sayfasının otomatik olarak bir renkten diğerine geçtiği bazı popüler web sitelerinde görebilirsiniz. Bu güzel efekt, kullanıcıların dikkatini çekmenize ve web sitenize katılımını artırmanıza yardımcı olabilir. Bu makalede, WordPress‘te nasıl yumuşak bir arka plan rengini değiştirme efektinin kolayca ekleneceğini göstereceğiz.

Düzgün Arkaplan Renk Değişimi Etkisi Nedir?

Yumuşak arka plan rengini değiştirme efekti, farklı arka plan renkleri arasında otomatik olarak geçiş yapmanızı sağlar. Değişiklik son renge ulaşana kadar yavaş yavaş farklı renklerden geçiyor. Bu gibi görünüyor:

Bu teknik, kullanıcının dikkatini göze hoş gelen yumuşak efektlerle çekmek için kullanılır.

Söylendiği gibi, herhangi bir WordPress temasına bu yumuşak arka plan rengi değişim efektinin nasıl ekleneceğine bir göz atalım.

WordPress’te Düzgün Arka Plan Rengi Değişimi Efekti Ekleme

Bu öğretici, WordPress dosyalarınıza kod eklemenizi gerektirir.

Öncelikle, değiştirmek istediğiniz alanın CSS sınıfını bulmanız gerekir. Bunu, tarayıcınızdaki Denetleme aracını kullanarak yapabilirsiniz . Farenizi değiştirmek istediğiniz alana götürün ve İnceleme aracını seçmek için sağ tıklayın.

Daha sonra, hedeflemek istediğiniz CSS sınıfını yazmanız gerekir. Örneğin, yukarıdaki ekran görüntüsünde, altta, CSS sınıfı ‘sayfa-başlığı’ olan widget alanını hedeflemek istiyoruz.

Bir sonraki adımda, bilgisayarınızda düz bir metin editörü açmanız ve yeni bir dosya oluşturmanız gerekir. Bu dosyayı masaüstünüzde wpb-background-tutorial.js olarak kaydetmeniz gerekir.

Ardından, JS dosyanızın içine aşağıdaki kodu eklemeniz gerekir:

jQuery(function($){
    $('.page-header').each(function(){
      var $this = $(this),
      colors = ['#ec008c', '#00bcc3', '#5fb26a', '#fc7331'];
 
      setInterval(function(){
        var color = colors.shift();
        colors.push(color);
        $this.animate({backgroundColor: color}, 2000);
      },4000);
    });
    });

Bu kodu okursanız, kodda hedeflemek istediğimiz CSS sınıfını kullandığımızı fark edeceksiniz. Ayrıca dört renk ekledik. Düzgün arkaplan etkimiz ilk renkten başlayacak, daha sonra bir sonraki renge geçecek ve bu renkler arasında dolaşmaya devam edecektir.

Değişikliklerinizi dosyaya kaydetmeyi unutmayın.

Daha sonra, FTP kullanarak WordPress temanın / js / klasörüne wpb-bg-tutorial.js dosyasını yüklemeniz gerekir . Temanızın içinde bir js klasörü yoksa, bir tane oluşturmanız gerekir.

JavaScript dosyanızı yükledikten sonra, WordPress’e yükleme zamanı gelmiştir.

Not: WordPress Yorum Formuna Stil Ekleme‘k İstersen Tıkla

Aşağıdaki kodu temanızın functions.php dosyasına eklemeniz gerekir .

function wpb_bg_color_scripts() {  
wp_enqueue_script( 'wpb-background-tutorial', get_stylesheet_directory_uri() . '/js/wpb-background-tutorial.js', array( 'jquery-color' ), '1.0.0', true ); 
 } 
add_action( 'wp_enqueue_scripts', 'wpb_bg_color_scripts' );

Bu kod JavaScript kodunu ve bu kodun çalışması için gereken bağımlı jQuery komut dosyasını düzgün şekilde yükler .

Hepsi bu, şimdi web sitenizi ziyaret ederek eylem halini görebilirsiniz. Hedeflediğiniz alandaki yumuşak arka plan rengini değiştirme efektini fark edeceksiniz.

Arka plan renklerini, kullanıcının dikkatini çekmek veya içeriğinizi açmak için WordPress’te kullanmanın birçok yolu vardır.

Umarız bu makale, WordPress’te kolayca yumuşak arkaplan renk değişimi efekti eklemeyi öğrenmenize yardımcı olur.

Bir önceki yazımız olan WordPress Yorum Formuna Stil Ekleme başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.