Wpcevap, kullanıcıların yaklaşık 2 aydır WordPress öğrenmesine yardımcı oluyor. Bu yıllar boyunca, başarıyla bir WordPress sitesi oluşturmanıza ve işinizi büyütmenize yardımcı olacak binlerce ders yayınladık .

Bir aydan fazla bir süre önce, WordPress 5.0 Gutenberg adlı yeni bir içerik editörü ile piyasaya sürüldü . O zamandan beri, güncelleme ile ilgili birçok soru alıyoruz. Bu yazıda, en sık sorulan Gutenberg sorularından bazılarına cevap vereceğiz.

Genel Gutenberg Soruları Cevaplandı

1. WordPress neden Gutenberg’i tanıttı?

Uzun süre boyunca WordPress, yazılar ve sayfalar oluşturmak için TinyMCE tabanlı bir düzenleyici kullandı. Klasik WordPress editörü, temel formatlama seçenekleri için üstte birkaç buton bulunan basit bir metin penceresiydi.

İşleri iyi giderken, kullanıcılar resim eklemek, galeriler oluşturmak, videolar gömmek, tablolar ve diğer içerik öğeleri eklemek için farklı yaklaşımlar öğrenmek zorunda kaldılar. Bu öğrenme eğrisi modern web standartları ile birleştirildi, WordPress’i diğer popüler web sitesi üreticileriyle karşılaştırıldığında kullanmak daha zor görünüyor .

Yeni WordPress blok düzenleyicisi, her bir içerik öğesinin bir bloğa sarıldığı modern ve modern bir yazma deneyimi sunar. Bu blokları düzenleyicide taşıyabilir, ayarlarını değiştirebilir ve kod yazmadan ilgi çekici içerik düzenleri oluşturabilirsiniz.

Gutenberg blok editörü adı verilen yeni WordPress editörü

Gutenberg editörü ayrıca WordPress için gelişmiş çözümler geliştirmek üzere tema ve eklenti geliştiricileri için güçlü bir çerçeve sunmaktadır.

2. Kullandığım tema ve eklentilerin Gutenberg uyumlu olup olmadığını nasıl kontrol edebilirim?

Tema ve eklentilerinizin Gutenberg uyumlu olup olmadığını kontrol etmenin en kolay yolu, WordPress 5.0 + sürümünü destekleyip desteklemediklerini bulmaktır.

Gutenberg Editör, WordPress 5.0’da varsayılan içerik editörü olarak piyasaya sürülmüştür, bu nedenle “5.0 versiyonu ile test edilmiş” etiketi olan bir tema veya eklenti, Gutenberg ile uyumlu oldukları anlamına gelir.

Eklentinizin adını arayarak WordPress.org eklentileri dizininde “Tested with” etiketini bulabilirsiniz .

WordPress.org'da WPForms eklentisini arayın

Sonuçlarda, eklentinizin test edildiği WordPress sürümünü göreceksiniz. Örneğin, WPForms’un şu anda WordPress 5.0.3 ile test edildiğini görebilirsiniz .

WPForms eklentisi WordPress 5.0 plus ile test edilmiştir.

Bu, WPForms’in Gutenberg uyumlu bir eklenti olduğu anlamına gelir.

Bir WordPress teması için temanızın resmi web sitesini ziyaret etmek ve Gutenberg desteği ile ilgili resmi bir açıklama yapıp yapmadıklarını kontrol etmek en iyisidir.

Pazarlama sayfalarında herhangi bir bilgi göremiyorsanız, bloglarını veya bilgi tabanlarını ziyaret edebilir ve ‘Gutenberg’ anahtar kelimesini arayabilirsiniz.

Örneğin, Divi temasını kullanıyorsanız , belgelerini arayabilirsiniz.

'Gutenberg' anahtar sözcüğünü tema sitesinin belgelerinde arayın

Bu, Gutenberg desteğiyle ilgili resmi duyurularını içeren makaleleri bulmanıza yardımcı olacaktır.

Temanızdan veya eklenti yazarlarınızdan Gutenberg yükseltmesi hakkında herhangi bir makale görmüyorsanız, onlarla bağlantı kurmanız gerekir.

Tüm temanız ve eklentilerinizin Gutenberg uyumluluğu hakkında onayınızı aldıktan sonra, sitenizi güvenle WordPress 5.0’a güncelleyebilirsiniz.

3. Eski yazılarımı Gutenberg blok editöründe nasıl yönetirim?

Sitenizi WordPress 5.0’a güncelledikten sonra, eski yayın içeriğiniz Gutenberg editörünün içindeki Klasik bloğun içine sarılır .

Gutenberg Editöründe Klasik Blok

Klasik bloğun içinde olduğu gibi her şeyi düzenleyebilirsiniz.

Ayrıca eski yayın içeriğinizi Gutenberg bloklarına da dönüştürebilirsiniz. Klasik bloğunuzun açılır menüsünden Bloklara Dönüştür seçeneğini tıklamanız yeterlidir , ardından içeriklerinizi otomatik olarak uygun bloklara dönüştürür.

Eski Yazı İçeriğini WordPress Blok Düzenleyici'deki Bloklara Dönüştürme

4. Gutenberg’i nasıl devre dışı bırakıp Klasik Düzenleyiciyi geri getirebilirim?

Birçok kullanıcı, bir nedenden dolayı Gutenberg editörüne geçiş yapmaya hazır değil.

Bu durumda, Gutenberg’i devre dışı bırakma ve Klasik Düzenleyiciyi geri getirme seçeneğiniz vardır.

Tek yapmanız gereken Klasik Editör eklentisini yüklemek ve etkinleştirmek .

Klasik Editör WordPress eklentisi

Bu eklentiyi kullanarak Gutenberg’i kolayca devre dışı bırakabilir ve sitenizdeki klasik editörü kullanabilirsiniz.

Klasik Editör eklentisi, en az 2022 yılına kadar veya gerektiği kadar kullanıma sunulacak.

Bu, kullanıcıların web sitelerini Gutenberg ile test etmeleri ve kendilerini rahat hissettiklerinde yükseltmeleri için bolca zaman ayırmalıdır.

5. Gutenberg bir WordPress Sayfa Oluşturucusu mu?

Gutenberg, yazılar ve sayfalar oluşturmak için bloklar denilen içerik öğelerini kullanan blok tabanlı bir düzenleyicidir. Benzer şekilde, WordPress sayfa üreticileri aynı zamanda WordPress’te sayfa oluşturmak için pencere araçları, modüller veya öğeler olarak da bilinen blokları kullanır.

Bu kullanıcılar arasında karışıklığa neden oldu ve bize Gutenberg’in bir WordPress sayfa oluşturucu alternatifi olup olmadığı sorusu soruldu.

Cevap ‘Hayır, en azından şu anki haliyle’ şeklindedir.

WordPress sayfa oluşturucu eklentileri, WordPress’te açılış sayfaları oluşturmak için daha gelişmiş işlevler sağlar.

Sayfa oluşturucularının çoğu ön uç editörleri iken, Gutenberg bir arka uç editörüdür. Gutenberg İçerik Düzenleyici’de içeriği şöyle düzenleyebilirsiniz.

Gutenberg Post Düzenleme Ekranı

Ayrıca, en iyi sayfa oluşturuculardan biri olan Beaver Builder , bir sayfayı düzenlerken nasıl göründüğünü gösterir:

Beaver Builder en iyi sayfa oluşturucu eklentisi ile bir sayfa oluşturma

Sayfa oluşturucu blokları, serbest biçimli sürükleme ve bırakmayı destekleyen gerçekten sürükleyip bırakma öğeleridir. Oysa Gutenberg blokları sadece blokları yeniden düzenlemek için sürükle ve bırak yöntemini desteklemektedir.

Basitçe söylemek gerekirse, Gutenberg temel bir düzenleme arayüzü iken sayfa oluşturucular gelişmiş sayfa editörleridir. Her ikisini de WordPress’teki en yeni açılış sayfaları için kullanabilirsiniz.

6. Sayfa oluşturucu içeriğini Gutenberg ile nasıl güncelleyebilirim?

Sayfa oluşturucularla oluşturulan içeriğinizi güncellemek sorun olmamalıdır. İçeriğinizi güncellemek için kullandığınız yöntem bir sayfa oluşturucusundan diğerine değişebilir.

Bu nedenle, güncelleme eğitimi için eklenti sağlayıcınıza başvurmanız gerekir.

Ayrıca, Gutenberg desteğiyle ilgili duyurularını bulmak için resmi web sitelerini kontrol edebilirsiniz.

7. Gutenberg kısa kodları destekliyor mu?

Evet, Gutenberg kısa kodları destekliyor. Gutenberg’de kısa kodlu içerik eklemek için ayrı bir Kısa Kod bloğu var.

Gutenberg Editöründe Kısa Kod Bloğu

WordPress blokları [kısa kod] ‘un bir evrimi olarak tanımlanır, bu nedenle kısa kodlar yerine düzenli Gutenberg blokları kullanılması önerilir.

Örneğin, bir kısa kod kullanarak WPForms’lerinizi yayınlarınıza veya sayfalarınıza ekleyebilirsiniz.

WPTüm formları kısa kodlu olarak oluşturur

Tek yapmanız gereken, kısa kodu Formlara Genel Bakış ekranından kopyalamak ve ardından yazıyı düzenleme ekranındaki Kısa Kod bloğuna yapıştırmaktır.

Gutenberg Editöre kısa kod ekle

Ancak, daha iyi seçenek WPForms Gutenberg bloğunu, kısa kod bloğuna form kısa kodunu yapıştırmak yerine doğrudan kullanmaktır.

Gutenberg için WPForms Widget

8. Gutenberg’e yükselttikten sonra bir şey bozulursa kiminle bağlantı kurabilirim?

Gutenberg, sitenizdeki hiçbir şeyi kırmamalı, ancak temanızla ve eklentilerle çakışmak bazı hatalara neden olabilir.

Gutenberg’e yükseltme yapmadan önce sitenizi aşamalı bir alanda test etmeniz her zaman önerilir .

Ancak, bazen beklenmeyen hatalar bulabilirsiniz. Bu durumda, önce Gutenberg’i devre dışı bırakmalı ve sitenizdeki Klasik editörü etkinleştirmelisiniz.

Ardından, destek istemek için temanız ve eklenti şirketlerinizle iletişim kurun.

9. Gutenberg hakkında daha fazla bilgiyi nasıl edinebilirim?

Gutenberg hakkında daha fazla bilgiyi WPBeginner’de bulabilirsiniz. İnternetteki en iyi ücretsiz WordPress kaynak sitesiyiz.

Yeni WordPress Block Editor aka Gutenberg hakkında çok sayıda makale yayınladık. Gelecekte yeni blok düzenleyicide ustalaşmanıza yardımcı olacak daha fazla ders yayınlayacağız.

Bu makalenin, aklınızdaki genel Gutenberg sorularına cevap bulmanıza yardımcı olacağını umarız.

Genel Gutenberg Soruları Cevaplandı (WordPress SSS)
5 (100%) 4 vote[s]

Bir önceki yazımız olan WordPress'te Makale Nasıl Eklenir başlıklı makalemizde Klasik WordPress editörü ve Metin düzenleyici hakkında bilgiler verilmektedir.