Bir web site kurduğunuz zaman ilk yapmanız gereken şeylerden biri iletişim sayfası oluşturmaktır. Ziyaretçileriniz zaman zaman sizinle iletişime geçmek isteyebilir. Bir WordPress sitesinde iletişim formu oluşturmak oldukça kolaydır fakat yüzlerce eklenti arasında seçim yapmak kafa karıştırıcı olabilir. Bu nedenle 2019 için en iyi 5 WordPress iletişim formunu derledik.

1. WPForms

WPForms iletişim formu için kullanabileceğiniz basit ama güçlü bir eklentidir. WPBeginner ekibi tarafından geliştirilen eklentinin ücretli ve ücretsiz sürümleri bulunuyor.

Artıları

Sürükle bırak yaparak kolayca form oluşturabilir ve şekillendirebilirsiniz.

Hiçbir ücret ödemeden lite sürümünü kullanabilirsiniz.

Ücretsiz sürüm, temel form alanları, spam koruması için captcha, e-posta bildirimleri ve form onayı için bir teşekkür sayfası dahil olmak üzere tüm temel iletişim formu özellikleri ile birlikte gelir. Birinci sınıf sürüm, işlevselliği genişletmenize izin verir; böylece çok sayfalı formlar, e-posta aboneliği formları, ödeme formları, sipariş formları ve daha fazlası gibi herhangi bir form türünü oluşturabilirsiniz.

WPForms ücretli sürümü; koşullu seçenekler, dosya yükleme, coğrafi konum, imza özelliği ve üyelik oluşturma gibi 150’den fazla özellik ile gelir.

Özelleştirilmiş e-posta bildirimleri almanın yanı sıra, tüm form gönderimlerinizi WordPress panonun içinde görebilirsiniz. Koşullu bildirimleri bile ayarlayabilirsiniz, böylece ekibinizdeki doğru kişi bilgilendirilir.

WPForms, tüm popüler e-posta pazarlama (MailChimp gibi) ve ödeme platformlarıyla bütünleşir. İhtiyacınız olduğunda size yardımcı olmak için e-posta desteği ile birlikte belgeler ve kılavuzlar bulunmaktadır.

Eksileri

Lite sürümü ücretsiz olsa da, daha güçlü özelliklerin kilidini açmak için Pro’ya yükseltme yapmanız gerekir.

WPForms güçlü olsa da, bu eklentinin 1 numaralı hedefi onu kullanıcı dostu yapmaktır. Bu nedenle, diğer bazı eklentilerin sunduğu daha karmaşık özelliklere sahip değil.

2. Formidable Forms

Formidable Forms, piyasadaki en gelişmiş WordPress form eklentisidir. Geliştiricilerin karmaşık form odaklı çözümleri hızlı bir şekilde oluşturmalarına yardımcı olurlar.

Artıları

Formidable, basit iletişim formlarının ötesine geçmenize yardımcı olacak güçlü eklentilerle birlikte gelen hepsi bir arada WordPress form oluşturucusudur.

Sınavlar, anketler, ödeme formları, kayıt formları, profil formları ve daha fazlası gibi gelişmiş formlar oluşturmak için Formidable sürükle ve bırak arayüzünü kullanabilirsiniz.

İleri düzey kullanıcılar Formidable Views özelliğini çok seveceklerdir, çünkü kullanıcı tarafından gönderilen verileri web sitenizin ön ucunda biçimlendirmenize, filtrelemenize ve görüntülemenize olanak tanır. Dizinler, iş kartı listeleri, etkinlik takvimleri, yönetim sistemleri, derecelendirme sistemleri ve daha fazlası gibi form odaklı çözümler oluşturmak için kullanabilirsiniz.

Formidable’ın gelişmiş hesaplama alanlarını kullanarak güçlü sipariş formları ve Mortgage hesaplayıcı, araç ödeme hesaplayıcısı, akıllı hesap makinesi talep etme gibi özellikleri kullanabilirsiniz.

Formidable tüm popüler e-posta pazarlama ve ödeme platformlarıyla bütünleşir.

Ayrıca, ürün formları oluşturmanıza yardımcı olacak güçlü bir WooCommerce entegrasyonuna ve doğrudan sepetinize bağlanan WooCommerce ürün konfigürasyon formlarına bile sahipler.

Eksileri

Formidable daha çok ileri düzey kullanıcılara ve geliştiricilere hitap ediyor. Bir blog sitesi yazarı için karışık gelebilir.

3. Gravity Forms

Gravity Forms birçok gelişmiş işlevsellik ve özelliğe sahip, ücretli bir WordPress form oluşturucu eklentisidir. Ayrıca, geliştiricilerin karmaşık formla ilgili çözümler oluşturmalarına yardımcı olmada da uzmanlaşmıştır.

Artıları

Sürükle bırak yaparak kullanabileceğiniz kullanıcı dostu bir arayüze sahiptir.

Gravity Forms ile iletişim formu dışında anketler, testler vb özelliklerle beraber gelir.

Forum sitesi, SSS gibi sayfaları ile takıldığınız zaman yardım alabileceğiniz kaynaklar bulundurur.

Eksileri

Ücretsiz sürümü yoktur ve pro sürümü pahalıdır.

4. Ninja Forms

Ninja Forms, WordPress için ücretsiz bir iletişim formu eklentisidir. Çok az çaba ile yüksek etkileşimli bir form oluşturmak için kullanılabilir.

Artıları

Ninja Forms’un temel eklentisi resmi WordPress deposundan ücretsiz olarak temin edilebilir. Bu, istediğiniz kadar siteye indirebileceğiniz ve kurabileceğiniz anlamına gelir.

Campaign Monitor, Freshbooks, Salesforce, SMS bildirimleri vb. İle bağlantı kurma gibi Ninja Forms işlevselliğini genişletmenizi sağlayan premium uzantılar vardır.

Yararlı bir topluluk desteği seçeneğinin yanı sıra belgeler, kılavuzlar ve e-posta desteği de var.

Eksileri

Ana eklenti ücretsiz olarak kullanılabilmesine rağmen, uzantılar ücretlidir. İki veya daha fazla uzantı veya geliştirici paketi satın almak size WPForms veya Formidable Forms ile hemen hemen aynı miktarda ücrete mal olacak.

5. Contact Form 7

Contact Form 7 WordPress’in en eski en popüler eklentilerinden biridir. Yıllardır ücretsiz bir şekilde kullanılabilmektedir.

Artıları

Tamamen ücretsiz olması muhtemelen en önemli avantajıdır. İstediğiniz kadar siteye kurmakta özgürsünüz.

İletişim Formu 7 için geliştirme yapabileceğiniz birçok üçüncü taraf eklentisi vardır. Çoğu ücretsiz olarak temin edilebilir.

Eksileri

İletişim Formu 7, blogunuz için temel bir iletişim formu oluşturmak için ortalamanın altında bir çözümdür. Mutlak yeni başlayanlar için ayarlamak çok zor. Kullanıcı arayüzü hiç de sezgisel değil.

Ücretsiz bir eklenti olduğundan, destek seçenekleri sınırlıdır.

İletişim Formu 7 için kullanılabilen birkaç üçüncü taraf eklentisi vardır, ancak resmi eklenti web sitesinde, temel eklentinin işlevselliğini genişletmek için eklenti bulmayı zorlaştıran bir eklenti dizini yoktur.

Bir önceki yazımız olan WordPress Yorumlarını Özelleştirmek İçin Eklentiler başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.