Özel etki alanı Blogger blogunuzu WordPress’e taşımak ister misiniz? Blogger, çok uzun zamandır devam eden ücretsiz bir blog platformudur .

Normalde, Blogger’daki ücretsiz bir blog web sitesinde adresinde blogspot.com vardır. Örneğin, myblog.blogspot.com.

Bizim de ana Blogger WordPress göç öğretici , okuyucularımızın bir WordPress özel alan adı blogger web sitesi hareketli adım adım talimatlar için istedi.

Bunun nedeni Blogger’ın, kullanıcıların özel alan adlarını myblog.com gibi bloglarına bağlamasına da izin vermesidir.

Özel bir etki alanı Blogger blogunuz varsa ve onu WordPress’e taşımak istiyorsanız, o zaman bu eğitim tam size göre.

Bu adım adım kılavuzda, özel bir etki alanı blogunu Blogger’dan WordPress’e nasıl kolayca taşıyabileceğinizi göstereceğiz.

Özel etki alanı Blogger blogunu WordPress'e taşıma

Aşağıda, özel etki alanı blogunuzu Blogger’dan WordPress’e taşımanıza yardımcı olacak adımlar yer almaktadır.

  1. Başlamak
  2. DNS ayarlarını değiştir
  3. Etki alanı yönlendirmesini kaldır
  4. WordPress’i yükleyin
  5. Blogger’dan içerik aktarma
  6. WordPress’te içerik içe aktarma
  7. Kalıcı Bağlantıları Ayarla
  8. Yönlendirme Blogger, WordPress’e beslenir
  9. WordPress’i Özelleştirme
  10. WordPress sitenizi genişletme

1. Adım: Başlarken

Başlamadan önce, bu kılavuzun kendi kendine barındırılan WordPress blogu için olduğuna dikkat etmek önemlidir. 

Başlamak için, kendi barındırdığınız WordPress web sitenizi kurmak için bir WordPress barındırma sağlayıcısına ihtiyacınız olacak .

Önerimiz Bluehost onlar resmen önerilen WordPress hosting şirketi olduğu için ve bunlar WPBeginner kullanıcılara özel% 60 indirim + ücretsiz domain ve SSL veriyoruz.

Temel olarak, ayda 2,75 $ ile başlayabilirsiniz.

Adım 2: DNS Ayarlarını Değiştir

Blogger, 3. taraflarca kaydedilen herhangi bir etki alanı adını kullanmanızı sağlar. ABD merkezli kullanıcılar, Google Alan Adları’na kayıtlı bir alan adını da kullanabilir.

Blogger blogunuza işaret eden etki alanını ilk kurduğunuzda, etki alanınızın DNS ayarlarına CNAME ve A kayıtları eklemeniz istendi.

Bu alan adı kayıtları, tarayıcıların kullanıcıları alan adınızı girdiklerinde nereye yönlendireceklerine karar vermelerine yardımcı olur.

Bu eski kayıtları silmeniz ve yeni WordPress ana bilgisayarınızın DNS ayarlarını eklemeniz gerekir.

WordPress barındırma şirketinizin gerektirdiği DNS ayarlarını belgelerinden veya destek web sitelerinden alabilirsiniz. Tipik bir DNS ad sunucusu şuna benzer:

NS1.Bluehost.com
NS2.Bluehost.com

Bu kılavuzda, Godaddy’deki DNS ayarlarının nasıl güncelleneceğini göstereceğiz . Ancak, temel ayarlar tüm popüler etki alanı kayıt defterlerinde aynıdır .

GoDaddy’de DNS Ayarlarını Değiştirme

Godaddy hesabınıza giriş yapmanız ve alan adlarının yanındaki yönet düğmesine tıklamanız gerekir. Bundan sonra alan adınızın yanındaki dişli simgesine tıklamanız ve ardından DNS’yi yönet öğesini seçmeniz gerekir.

GoDaddy'de DNS yönetimini başlatma

Etki alanı bilgileri sayfanızı göreceksiniz. Ardından, DNS Bölge Dosyasına tıklamanız gerekir. Etki alanınız için tüm DNS düzeyi kayıtlarının depolandığı yerdir.

GoDaddy'deki DNS bölge dosyasını düzenle

DNS Bölge Dosyası sayfasında, Blogger blogunuz için eklediğiniz A kaydını ve CNAME diğer adını bulmanız ve silmeniz gerekir.

Değişikliklerinizi uygulamak için değişiklikleri kaydet düğmesini tıklamayı unutmayın.

Sonraki adım, WordPress barındırma sağlayıcınız için ad sunucularını ayarlamaktır.

Etki alanınızın DNS sayfasını yönetmek için geri dönün ve daha sonra adservers bölümünün altındaki ‘Yönet’ düğmesini tıklayın.

Ad sunucusu ayarlarını yönet

Bir sonraki sayfada, ‘Özel’ seçeneğini tıklamanız ve ardından yeni WordPress ana makine ad sunucularını eklemek için ad sunucularını düzenle bağlantısını tıklamanız gerekir.

Ad sunucusu ekleme

DNS değişikliklerinizi canlı hale getirmek için kaydet düğmesine tıklayın.

Önemli: DNS değişikliklerinin tam olarak yayılması birkaç saat ila bir veya iki gün arasında sürebilir. Bu süre zarfında, Blogger blogunuza hesabınıza giriş yaparak erişebilirsiniz.

Adım 3: Etki Alanı Yeniden Yönlendirmesini Kaldırma

Blogger blogunuzun orijinal blogspot.com adresi, kullanıcıları özel etki alanınıza yönlendirir. Etki alanı ayarlarını değiştirdiğimizden, bunu Blogger’dan da kaldırmamız gerekiyor.

Blogger hesabınıza giriş yapın ve Ayarlar »Temel sayfaya gidin. Yeniden yönlendirmeyi iptal etmek için yayın bölümünün altında çapraz simgesine tıklayın.

Özel etki alanı yönlendirmesini Blogger’dan kaldır

Adım 4: WordPress’i yükleyin

Etki alanınızın DNS’i şimdi yayıldıysa, WordPress’i barındırma sağlayıcınıza yükleyebilirsiniz.

Etki alanınız, web barındırma dışındaki bir üçüncü taraf servisine kayıtlıysa, etki alanı için barındırma eklemeniz gerekir.

Örneğin, Bluehost’ta , etki alanınızı, hesabınızdaki ana etki alanı değilse, cPanel üzerinden bir Addon etki alanı olarak ekleyeceksiniz.

Hosting hesabınıza bir alan adı ekleme

Yeni ana makinenize etki alanı ekledikten sonra, bir sonraki adım WordPress’i kurmaktır. Çoğu barındırma şirketi, WordPress’i hızlı bir şekilde kurmak için kullanabileceğiniz basit bir tıklama ile WordPress yükleyicisine sahiptir.

Özel etki alanınıza WordPress’in başarıyla yüklenmesinden sonra, Blogger blog’unuzdan içerik almaya hazır olacaksınız.

5. Adım: İçeriği Blogger’dan Dışa Aktar

İçeriği WordPress’e içe aktarabilmek için önce Blogger blog’unuzdan dışa aktarmanız gerekir.

Blogger, içeriği bir XML dosyasında dışa aktarmanıza olanak tanır.

Blogger blogunuza giriş yapın ve Ayarlar »Diğer sayfasını ziyaret edin . Blog araçları altında, İçeriği Yedekle bağlantısını tıklayın.

Blog gönderilerini Blogger’dan dışa aktar

Bu, ‘Bilgisayarınıza kaydet’ düğmesine tıklamanız gereken bir pencere açar.

Dosya boyutuna bağlı olarak, birkaç saniye veya birkaç dakika sürebilir. Verilerinizi aldıktan sonra, verileri WordPress sitenize aktarmanın zamanı gelmiştir.

Adım 6: Blogger Blog’u WordPress’e Aktarın

WordPress yönetici alanınıza giriş yapın ve Araçlar »İçeri aktar sayfasını ziyaret edin . Burada farklı hizmetler için ithalatçı listesini göreceksiniz. Blogger içe aktarıcısını yüklemek için Blogger’ı tıklamanız gerekir.

WordPress için Blogger içe aktarma aracını yükleme

WordPress şimdi sizin için Blogger İthalatçı eklentisini indirip yükleyecek. Eklentiyi yüklemeyi bitirdikten sonra, devam etmek için İthalatçı Çalıştır bağlantısını tıklamanız gerekir.

Blogger içe aktarıcısını çalıştır

Blogger’ı İçe Aktar ekranında, WordPress sizden XML dosyasını yüklemenizi ister. Dosya seç düğmesine tıklayın ve daha önce indirdiğiniz XML dosyasını yükleyin. Devam etmek için Dosya yükle ve içe aktar düğmesine tıklayın.

Alınacak dosyayı yükleyin

WordPress şimdi blog gönderilerinizi Blogger’dan içe aktaracak, bittikten sonra içe aktarılan gönderilere bir yazar atamanız istenecek. Blogger yayınlarınızı mevcut bir yazara atayabilir veya yeni bir tane oluşturabilirsiniz.

Tebrikler! Blogger blogunuzu WordPress’e başarıyla aktardınız.

Ancak, yeni WordPress destekli web sitenizdeki arama motorlarını ve ziyaretçileri aynı içeriğe yeniden yönlendirerek arama sıralamalarını kaybetmediğinizden emin olmanız gerekir.

WordPress, SEO dostu URL yapısını ayarlamanıza izin veren bir özelliğe sahiptir .

Ancak, Blogger’dan içerik içe aktardığınız için, kalıcı bağlantı yapınızın Blogger URL yapınıza mümkün olduğunca yakın olmasını istersiniz. Permalinkleri ayarlamak için Ayarlar »Permalinks’e gidip bunu özel yapı alanına yapıştırmanız gerekir :

/%year%/%monthnum%/%postname%.html

Permalinkleri değiştir

Setp 8: Yayın Besleme Yönlendirmeleri

Blogger blogunuzu başarıyla WordPress’e yönlendirdiniz. Ancak, Blogger RSS yayınınıza abone olan kullanıcılar güncellemeleri almayı durdurur.

Yayın isteklerini WordPress yayınlarınıza yönlendirmeniz gerekir. Bu, WordPress sitenizin kök klasöründeki .htaccess dosyasını düzenleyerek kolayca yapılabilir.

Bir FTP istemcisi kullanarak WordPress sitenize bağlanarak başlayın . FTP istemcisi ayarlarınızda ‘Gizli Dosyaları Göster’ seçeneğini etkinleştirmeniz gerekir. Filezilla kullanıyorsanız, bu seçeneği Sunucu menüsü altında bulacaksınız.

FTP'de gizli dosyaları göster

Web sitenize bağlandıktan sonra, .htaccess dosyasını WordPress sitenizin kök dizininde bulabilirsiniz. Bu dosyayı düzenlemeniz ve dosyadaki diğer kodlardan önce aşağıdaki kodu yapıştırmanız gerekir.

RewriteEngine on
RewriteRule atom.xml /feed? [L,R=301] RewriteRule rss.xml /feed? [L,R=301] RewriteRule ^feeds/posts/?.*$ /feed? [L,R=301] RewriteRule ^feeds/comments/?.*$ /comments/feed? [L,R=301]

Değişikliklerinizi kaydetmeyi ve .htaccess dosyasını sunucuya geri yüklemeyi unutmayın. Blogger yayın aboneleriniz şimdi WordPress sitenizin yayınına yönlendirilecek.

Adım 9. WordPress Sitenizi Özelleştirme

Temalar, WordPress sitenizin görünümünü kontrol eder. Web sitenizin renklerini, düzenini, gezinme menülerini ve daha fazlasını değiştirmek için bunları kullanabilirsiniz.

WordPress temaları

Varsayılan olarak, WordPress birçok özellik sunmayan çok basit bir temayla birlikte gelir.

Neyse ki, aralarından seçim yapabileceğiniz binlerce WordPress teması var.

Aşağıda, farklı kategorilerdeki en iyi WordPress temaları uzmanımızla birlikte sunulan vitrinlerimizden birkaçı bulunmaktadır.

En iyi ücretsiz WordPress blog temaları En iyi basit WordPress temaları Yazarlar için en iyi wordpress temaları

İşte bu temalara bakarken göz önünde bulundurmanız gereken birkaç ipucu.

Sadelik en iyi tasarımdır. Esnek özelliklere sahip basit bir tema arayın. Blogger’da olduğu gibi bir tema bulamazsınız, ancak benzer düzen ve renk seçenekleriyle bir tema arayabilirsiniz. Seçtiğiniz temanın mobil cihazlarda iyi göründüğünden emin olun WordPress.org veya en iyi WordPress tema mağazalarından biri gibi güvenilir kaynaklardan .

Bir tema bulduktan sonra devam edip yükleyebilirsiniz. 

Not: Ayrıca, herhangi bir kod yazmadan tamamen özel web sitesi tasarımları oluşturmak için bu sürükle ve bırak WordPress sayfa oluşturucularından birini de kullanabilirsiniz .

Adım 10. WordPress Sitenizi Genişletme

WordPress eklentileri

WordPress kullanmanın en önemli nedenlerinden biri, kullanabileceğiniz çok sayıda eklentidir. Eklentiler WordPress siteniz için uygulamalar gibidir. Bunları yeni özellikler eklemek ve WordPress işlevselliğini genişletmek için kullanabilirsiniz.

Şimdi bir acemi olarak, bu eklentileri nasıl kullanmaya başlayacağınızı merak ediyor olabilirsiniz. İlk önce hangi eklentileri denemelisiniz?

Daha sonra, WordPress’in yalnızca bloglarla sınırlı olmadığını bilmelisiniz. Hayal edebileceğiniz herhangi bir web sitesi türünü oluşturmak için kullanabilirsiniz .

Bu makalenin özel etki alanı blogcu blogunuzu WordPress’e taşımanıza yardımcı olacağını umarız.

Bir önceki yazımız olan Kolayca WordPress'i Yeni Bir Alan Adına Taşıyın başlıklı makalemizi de okumanızı öneririz.